Sony WH-1000XM5: jen tak si hudbu vychutnáte [recenze]

Reklama

Hýčkejte si vaše uši a opět si nasaďte to nejlepší od Sony. Špičková sluchátka s ANC a řadou chytrých funkcí, které posouvají úroveň poslechu do výšin.

Vzpomínáte na výborná sluchátka Sony WH-1000XM4 (naše recenze)?. Tak Sony nezaspalo a nachystalo nástupce, který se hrdě hlásí o pozornost. Sony WH-1000XM5 jsou špičková bezdrátová sluchátka s aktivním rušením hluku ANC, cenovkou překonaly 10 000 Kč (Alza.cz), ale to se u vlajkových modelů stává. Odměnou je nekompromisní zvuk, pohodlí a zásoba funkcí. Do redakce se podíval černý model sluchátek (lze koupit i bílá), zabalený v tmavém pouzdru a vložený do recyklované krabice. Pouzdro snese cestování v batohu, nedá se zmenšit, jelikož sluchátka nejsou nijak skládací. Ale vtipnou vychytávkou je poutko k zavšení pouzdra třeba na háček místo rámečku.

V krabici se schoval ještě 3,5mm jack kabel pro kabelové spojení se zdrojem hudby, a nezbytný USB nabíjecí kabel, ale já jsem nabíjel nabíječkou od mobilu. Po vyjmutí sluchátek z pouzdra to přijde. Velice příjemný dojem z konstrukce potažené gumou, měkké polstrování mostu a hlavně hebké náušníky z kůže. Most na hlavu je decentně úzký, což nemusí vyhovovat každému, ale právě měkké polstrování zajistí pohodlí i hodiny v kuse bez otlačené hlavy.

Náušníky se dají posouvat o pár centimentrů a sluchátka tak padnou na každou hlavu, přítlak sluchátek na uši je přiměřený. Nasazená sluchátka nijak nevržou a zvětšené náušníky spolknou ucho jakoby nic. Veganská kůže neškrábe a mám pocit, že se sotva uší dotýká. Celková hmotnost sluchátek je přesně 250 g, hlavu zbytečně nezatíží. Podle typu konstrukce a s ohledem na velikost i absenci odolnosti tato sluchátka doporučuji na statické sezení u počítače nebo na pohovce, dá se s nimi chodit nebo třeba cestovat v MHD, ale to už raději sáhnu po špuntech. Pro domácí nasazení jsou ideální, jelikož je nelze nějak složit a tak je budete nosit nejspíše na krku, než je dávat do velkého pouzdra.

Pravý náušník obsahuje baterii a USB-C konektor, přes dvě hodiny nabíjení dá až 38 hodin poslechu bez ANC. Levý náušník dostal dvojici tlačítek, jedno pro bluetooth párování a druhé na přepnutí typu ANC. Ke spojení s mobilem je nutná aplikace Sony, z ní se dozvíte stav nabití, vyladíte ekvalizér nebo ANC. Stejně tak aktivujete funkci Speak-to-Chat, kdy při poslechu začnete mluvit a hudba se zastaví, vypne ANC a vy slyšíte, kdo na vás co mluví. Tahle funkce mě snad nikdy nepřestane bavit. Pokud trpíte samomluvou, doporučuji ji vypnout, reaguje i na zakašlání. Sluchátka hudbu zastaví, když je sundáte z hlavy.

Několik mikrofonů na náušnících se postará o výborné fungování ANC, které může fungovat naplno nebo v ambientním režim,u, kdy propustí důležité zvuky okolí a vy si přitom stále užijete kvalitní poslech. Osobně mám rád ANC naplno, jelikož umožní se ponořit do poslechu oblíbené hudby, i když kolem vás hlučí děti. A co víc, přepnutí ANC máte na tlačítku na levéí straně, ale další ovládání aktivujte v aplikaci – jde o dotykové řízení přehrávače na plošce na náušníku, posunem prstu regulujete hlasitost, posunujete skladby, nemusíte brát mobil do ruky. Pak už ani nepřekvapí ještě možnost ovládat hlasové asistenty nebo si nastavit spuštění Spotify jedním tlačítkem.

Kvalita poslechu snese přísné hodnocení, není totiž moc co vytknout. ať už máte rádi basy, výšky, vokály ve všech typech hudby, sluchátka uspokojí vždy. Nechybí dynamika, prostor, uslyšíte nástroje a zvuky, které jsou jindy v pozadí, zkrátka poslech jedna velká radost.

Závěr

S finálním hodnocením je to jasné, tato sluchátka z hlavy nesundáte snad nikdy. Fanoušci poslechu hudby neudělají jejich koupí chybu, nadchnou použité materiály i funkce, velmi praktická Speak-to-Chat funkce, špičkové ANC i dotykové ovládání…

 

Sony WH-1000XM4: odstřihněte od hluku nejen při home office [recenze]

Reklama