Sony Xperia 1 II – ambice na vrchol [recenze]

Reklama

Sony míří na opravdové milovníky značky a stylového čistého designu. Našlapaný model nabízí úžasný displej, nekompromisní výkon hardwaru, včetně fotoaparátu. Už jsme si zvykli na odolnou konstrukci dle IP68, na dotek i pohled potěší hladké stranky konstrukce.

Sony Xperia 1 II se prodává v černé nebo fialové barvě za ohromných 32 990 Kč. Už na pohled se odlišuje protáhlým designem a příjemným kontrastem hladké přední a zadní strany s otřejšími hranami kovového rámečku. Od prvního setkání je jasné (a potvrdilo se během testování), že hladká záda jsou spolehlivým lapačem otisků prstů. Telefon do ruky padne naprosto pohodlně bez komplikací, pevná konstrukce dává solidní dojem z provedení. V ruce se 180 g hmotnosti příjemně rozloží, výška 166 mm umožní ovládání jednou rukou, delší prsty dosáhnou až k okraji.

Telefon dostal odolnost proti vodě a prachu dle normy IP68, nemusíte se bát s takto drahým mobilem zmoknout nebo jen opláchnout pod tekoucí vodou. Čelní straně kraluje 6,5palcový AMOLED displej s perfektní černou barvou, odolnost proti poničení jistí Gorilla Glass 6, stejně tak na zádech. Na levém boku vysunete šuplík nanoSIM a microSD karty (až do 1 TB), napravo najdete ovládání hlasitosti, zámek s integrovanou čtečkou a spoušť na focení. Čtečka reaguje spolehlivě, používal jsem denně pro přístup do mobilu a doporučuji.

Displej podává parádní představení na světle i ve tmě, podporuje Always-on zobrazení novinek a času. P5i podrobné ohledání najdete ve škvírách nad a pod displejem reproduktory, ty rovněž pochválím jak za výkon, tak za umístění. Při hraní her nebo sledování videí si jejich přednes náležitě užijete. Na horní straně potěší 3,5mm jack, i když dnes oceníte spíše kvalitní bezdrátová sluchátka. Vespod je zase USB-C kontektor pro přibalenou 18W nabíječku, hodit se může nabíjení bezdrátovým Qi standardem, pokud už nějakou máte. Funguje bez problémů a je to pohodlné pro každodenní nabíjení, i když mobil hravě vydrží i dva dny v kuse.

Záda nabízejí jeden z mnoha trumfů výbavy – trojitý 12 Mpx fotoaparát, kromě hlavního snímače je tu teleobjektiv a širokoúhlý objektiv. Maximální kvalita videa je 4 K s 60 sn./s. Telefon se hodí jak na „cvakání“ od boku, tak na pokročilejší snímky. Pokud chcete srovnat šířku záběru snímačů, podívejte se do galerie níže. Záběr a hlavně realistické podání obrazu je perfektní. Snímače si nic nevymýšlejí, vždy pořídíte skvělé záběry plné ostroých předmětů a odpovídajících barev.

Systém Android 10 bez zbytečností má oporu v procesoru Snapdragon 865 a 8 GB RAM, nechybí luxusních 256 GB vnitřní paměti a možnost microSD karty do 1 TB. Z praktických a datových funkcí se na nic nezapomnělo, fungují NFC platby v obchodech, připomínky nemám ke stabilitě Wi-Fi nebo využití pro GPS navigaci.

Sony Xperia 1 II fotogalerie – širokoúhlý, běžný záběr, teleobjektiv

Sony Xperia 1 II video 4K

Sony Xperia 1 II patří právem na špičku mobilních telefonů výrobce i v porovnání s konkurencí. Vysoko nastavená cena zajistí jeho výjimečnost, kdy zamíří do rukou třeba milovníkům špičkových fotografií z mobilu.

 

Reklama