Sony Xperia 1 III: prémiový bojovník [recenze]

Reklama

Další štíhlý telefon od Sony nabízí špičkovou výbavu a kvalitní fotoaparáty. Originální design konstrukce je nepřehlédnutelný a pokud hledáte trochu „hranatější“ telefon, zvolíte správně. A milovat budete nejen jeho tvary.

Sony Xperia 1 III je elegantní telefon s protáhlým tvarem díky poměru stran 21:9. Top model výrobce dává ruce pryč od nějakých výstřelků, nabízí konzervativnější design, bohatou tlačítkovou zásobu na bocích a hlavně špičkový OLED displej 6,5 palců se 4K rozlišením. Aktivovat lze 120Hz režim frekvence, nebo šetřit baterii se 60 hz. Vysoká cena přes 30 000 Kč naznačuje nejlepší výbavu, kterou Sony dokázalo vyladit a tak tu máme mobil s nekompromisním výkonem, nechybí ani odolnost proti vodě a prachu.

Jediná varianta v obchodech je černá, Sony zkrátka nechce provokovat nějakými barevnými kombinacemi. Tenké tělo si drží slušnou hmotnost pod 200 g, přesné rozměry jsou 165 × 71 × 8,2 mm a 186 g hmotnosti k tomu. Luxusní zpracování konstrukce potvrzují nejlepší materiály, kombinace hliníku a skla Gorilla Glass 6 se povedla, telefon je radost držet a používat. Levý bok poskytuje slot nanoSIM a microSD, napravo je tlačítek hned několik. Kromě ovládání hlasitosti tu máme tlačítko zámku v kombinaci se čtečkou otisků. Přiložení a používání je bez problémů, někdy čtečka otisk odmítne akceptovat a je nutné využít záložní heslo. Níže je pak tlačítko Google Asistenta, bez možnosti přeprogramování funkce. Dále zbývá tradiční spoušť s namáčknutím, cvakat fotky můžete pohodlně bez ťukání do displeje. Na tohle používání nedají fanoušci značky dopustit.

Nahoře sídlí 3,5mm jack na sluchátka, dole pak USB-C konektor pro nabíječku z krabice (rychlonabíjení díky 30 W), dále lze mobil nabíjet Qi bezdrátovou nabíječkou, chválím! Kapacita baterie uvnitř mobilu je 4 500 mAh, což je akorát pro spolehlivou jednodenní výdrž při náročném využití, když se omezíte nebo zapnete Stamina mód, dostanete se třeba na celý víkend. Dokonce mobil podporuje reverzní nabíjení, takže si doplníte kapacitu třeba baterie sluchátek. Nejen dobíjení indikuje notifikační LED, samozřejmostí je Always-on funkce displeje pro upozornění na události nebo třeba to dobíjení.

Xperia s Androidem spoléhá na nejlepší procesor Snapdragon 888 s podporou 5G, společnost mu dělá 12 GB RAM, taková hodnota se jen tak nevidí. Pro úplnost, velikost vnitřní paměti je 256 GB, což je více než dost, i když lze stále ještě doplnit microSD kartu. Reakce systému jsou tak bleskové a spolehlivé, hrát lze samozřejmě cokoliv a nepocítíte zadýchání hardwaru. U her si užijete právě speciální režim a 120Hz obraz, plynulost je prvotřídní. Pro hry se také náramně hodí dvojice nenápadných reproduktorů na přední straně, nijak je nestíníte a jen si užíváte.

Focení je u Sony vždy na prvním místě a ani tento model není výjimkou. Trojice 12Mpx fotoaparátů podává zajímavé výsledky, vždy tu máme dobrou ostrost a odpovídající barvy. Sony u tohoto modelu poprvé použilo proměnné ohnisko u teleobjektivu, jedná se zoomy 2,9x a 4,4x. Fotky jsou pěkně ostré a bez šumu, Sony dále vylepšilo aplikaci pro focení, ovladače jsou intuitivní i když si zapnete profi režim. Připomínají ovladače na zdrcadlovce a dá se v tom vyznat, abyste byli s focením spokojeni. Pokud milujete nastavení ISO a dalších hodnot, budete s aplikací nadšení. Pro video je maximeme amozřejmě 4K rozlišení.

Závěr

Sony Xperia 1 III je výborně vybavený mobil, který potěší všemi prvky výbavy. Ať už jde o minimalistický design, odolnosti konstrukce proti vodě, tak hlavní roli má výborný displej se 120Hz frekvencí, super výkonný hardware. Fanoušci mobilních fotek budou šťastní ze spousty nastavení pro fotky a jejich výslednou kvalitou.

Sony Xperia 1 III – 4K video

Sony Xperia 1 III – 1080p video

Reklama