Sony Xperia 10 II: voděodolný a ve skle oděný [recenze]

Reklama

Protáhlé tělo s poměrem strean 21:9, odolnost proti vodě a prachu dle IP68, solidní výdrž na jedno nabití a také tradiční 3,5mm jack. Nová Xperia s typickými tvary zaujme také fotovýbavou.

Sony Xperia 10 II se prodává za necelých 10 000 Kč v jediném černém provedení. Charakteristické tvary konstrukce Xperií se tentokrát hodně vytáhly, až do poměru stran 21:9. V ruce je tak telefon příjemně úzký a přitom má stále velký displej s úhlopříčkou 5 palců. OLED technologie s fullHD rozlišením zajistí dobrý obraz s kvalitním obrazem, i při jasném počasí na něm něco uvidíte. Určitě potěší vícebarevná LED v pravém horním rohu, diskrétně oznámí nové události nebo třeba nabíjení baterie.

Telefon je příjemně lehký, těsně nad 150 g, decentě zaoblené hrany dobře ladí ke zcela plochým stranám vepředu a vzadu. Ochranné sklo Gorilla Glass 6 tělo mboilu dostatečně zpevňuje, v ruce tak máte z mobilu příjemný robustní pocit. Určitě chválím odolnost IP68 proti vniknutí vody a prachu, telefon tak meusíte schovávat, jakmile začne třeba pršet a vy surfujete na zastávce MHD. Levý bok nabídne šuplíček pro nanoSIM a microSD kartu, napravo je pak menší ovladač hlasitosti a hlavně čteka otisků prstů. Pokud dobře uložíte otisk prstu, bude fungovat spolehlivě.

Horní hrana nabízí tradiční 3,5mm jack, což se hodí pro využití vlastních sluchátek, přibalená sluchátka stojí jen za zkoušku. Spodní část pak dostala USB-C kontektor pro nabíjení 3 600mAh akumulátoru, v balení najdete rychlou 18W nabíječku, není tu podpora bezdrátového nabíjení. Ohledně výdrže je telefon docela držák, není problém přežít víkend při střídmém používání, během týdne pak nemusíte dobíjet vyloženě každý den. Na zádech mobilu počítejte s chytáním otisků, to je daň za atraktivní hladký skleněný design. Líbí se mi seskupené objektivy fotoaparátu a shodné rozměry okruží, to vše pěkně v jednom modulu, který asi 1 mm vyčnívá nad povrch zadní strany. LED blesk slouží pro focení i jako nouzová svítilna, její svit je však spíše slabší.

Systém a foto

Systém Android 10 pohání Snapdragon 665 s taktem 2 GHz a 4 GB RAM, uživatelé ocení rovnou 128 GB vnitřní paměti. Telefon je příjemně rychlý, bez záseků, systém neobsahuje balastní aplikace, ty se mohou nainstalovat při prvním spuštění. Telefon se osvěčil při hovorech i poslechu hudby, velice hlasitý je reproduktor pro zvonění, tuhle Xperii určitě nepřeslechnete.

Pro focení je připravena sestava 12 Mpx hlavní snímač s širokoúhlým a teleobjektivem. Telefon se hodí na pohotové focení, při podmračeném počasí se dočkáte přepálených míst, v pořádku je jinak hloubka ostrosti i reálné barvy. U videa je maximem 4K, pro 60 záběrů za sekundu je nutné přepnout na 1080p jako naše ukázkové video. Snímač nemá stabilizaci, což je na videu vidět.

Závěr

Sony Xperia 10 II je telefonem, kterýž stojí za pozornost. Pokud hledáýte spolehlivý telefon s odolností IP68 a ještě máte rádi protáhlé tvary konstrukce, která není zbytečně přifouknutá, budete spokojeni. Xperia se odmění dobrou výdrží a slušnými fotkami, nezklame odezvou systému. Jen bych doporučil s koupí počkat na nějaký pokles ceny, protože 10 000 Kč je v porovnání s konkurenty ještě dost.

Sony Xperia fotogalerie

Sony Xperia – 1080p video 60 sn./s.

Reklama