Sony Xperia 10V: lehký a odolný společník nejen na léto [recenze]

Reklama

Známý design, dobře naladěná výbava, voděodolnost. Nejen tohle jsou poznávací znaky novinky Sony, které nic důležitého nechybí.

Sony Xperia 10V představuje evoluci loňského modelu 10IV. Fanoušci značky spolehlivě rozpoznají hranatý protažený design a poměr stran displeje 16:9. Kompaktní rozměry telefonu nahrávají příjemnéhmu používání, nejde o žádnou přerostlou placku. Spíše je to kompaktní barevný parťák do každodenní akce a to jej můžete vzít i na dovolenou k vodě.

Sony Xperia 10V aktuálně na Alze vyjde na 10 990 Kč, předchozí model Xperia 10IV se pro zajímavost prodává za 9 999 Kč. Letošní model ale na první dobrou vychází lépe, jelikož dostanete zdarma bezdrátová sluchátka Sony WH520 v hodnotě 1 500 Kč. Další porovnání hraje pro novinku, máme tu rovnou Android 13 a lepší fotoaparát 48 Mpx (starší má 12 Mpx).

Telefon je na výběr v černé, bílé, fialové a zelené barvě, tu jsme dostali na test. Naživo je zelená světlejšího odstínu a rozhodně si jí všimnete, není to nudný černý kousek. V krabičce s telefonem tradičně nenajdete nabíječku, až mobil podporuje rychlejší nabíjení, tak si ji dokoupíte. Novinka má jen 159 g, menší telefon s úzkými rámečky skvěle padne do ruky s rozměry 155 × 68 × 8,3 mm. Povrch s matnou úpravou nechytá otisky a v ruce se drží bez potíží a neklouže. Velkou pochvalu za odolnost IP68, brz obav s mobilem na vodu nebo do sprchy i deště!

6,1palcový OLED displej dostal vyšší jas, rozlišení fullHD v poměru stran 16:9 je dostačující, zamrzí maximální frekvence jen 60 Hz. Obhlídka telefonu odhalí 3,5mm jack na sluchátka pro staromilce, jinak nechybí čtečka otisků v zamykacím tlačítku, USB-C na spodní straně, vzadu pak decentní modul fotoaparátu. Celkově je design v Xperia stylu klidnější, a skvěle jej oživuje právě zelená barva.

Android 13 pracuje s procesorem použitým již vloni, tedy Qualcomm Snapdragon 695 5G, je tu 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti. Nechybí dále nic podstatné včetně NFC i podpory dualSIM, slotu microSD karet. 5 000mAh baterie podporuje po kabelu nabíjení až 21 W, bezdrátově nelze. Ohledně výdrže mohu pochválit, není problém dva a více dní při vyšším zatížení, procenta mizí velmi pomalu. A navíc není problém aktivovat režim Stamina k větší úspoře.

Fotí se 48MPx hlavním snímačem, 8Mpx teleobjektivem a 8 Mpx je pro makro. Maximem je 1080p video se 60 sn./s. Kvalita fotek je závislá na množství světla, zajímavé výkony podává teleobjektiv, dokáže pěkně zaostřit. Hlavní snímač má celkem odpovídající barvy, širokáč zase trochu jedovatější.

Závěr

Během 14 dní používání jako hlavního telefonu jsem byl potěšený dobrou výdrží na jedno nabití, trochu zklamaný z kvality fotek.

Sony Xperia 10V – 1080p video

Sony Xperia 10V – fotogalerie

širokoúhlý – 1x – 2x

 

širokoúhlý – 1x – 2x

širokoúhlý – 1x – 2x

širokoúhlý – 1x – 2x

širokoúhlý – 1x – 2x

Reklama