Sony Xperia 5 V: kompaktní a stále výkonná [recenze]

Reklama

U telefonů Sony už dlouhá léta platí, že je spolehlivě poznáte v porovnání s konkurencí. Hranaté tvary, protáhlý displej, spoušť fotoaparátu na boku, toho si všimnete hned. Pod povrchem však i tneto model skrývá vysoký výkon a hlavně ho budou mít rádi fotografové.

Sony Xperia 5 V je telefonem s cenovkou nad 20 000 Kč a tak není nutné na něj brát přii hodnocení ohledy. A není ani třeba, Sony se totiž opět povedl. S tloušťkou pod 9 mm a výškou 154 mm jde o příjemně velký model akorát do ruky, hmotnost 183 g potěší také. Výrobce opět nezapomíná na odolnost IP68, taskže mobil zvládne koupel ve vodě a jiné plískanice.

V obchodě jej koupíte v modré, černé a stříbrné testované barvě. Světlý odstín telefonu sluší hodně, povrch nechytá otisky a je příjemný na dotek. V balení s mobilem tradičně chybí nabíječka, nabíjíte vlastní nebo lze použít i bezdrátovou Qi nabíječku, ověřeno.

 

Pevnost konstrukce jistí kovový rámeček, navíc ochranné sklo Gorilla Glass Victus 2 z obou stran. Boky mají decentě ostré hrany, vše je pěkně v dosahu, ovládání hlasitosti, spoušť, zámek mobilu se čtečkou.  Menší rozměry mobilu jdou ruku v ruce s menším displejem 6,1 palců. Technologie OLED podává perfektní výkon, stejně tak síla jasu. Podpora frekvence obrazu 120 Hz nepřekvapí, další volbou je pak jen úspornějších 60 Hz. Dalším bonusem je klasický 3,5mm jack, pokud jste snad už nepřešli na bezdrátová sluchátka.

Čistý a rychlý systém Android pohání Snapdragon 8 Gen2 v kombinaci 8 GB RAM a 128 GB paměti. Možná bych čekal více paměti s ohledem na cenu, ale telefon je svižný dostatečně i tak. Systém nabízí hromadu nastavení a uživatelských úprav, aby vás bavil a vše bylo pěkně po ruce. Ohledně výdrže tu máme 5 000mAh baterii, což je běžný standard, maximem nabíjení je však jen 30W, klidně mohlo Sony dát jednou tolik.

Fotoaparáty spoléhají tradičně na objektivy Zeiss, fotí se primárně 48 Mpx a ultra-širokoúhlým 12 Mpx. Maximální kvalita videa je 4K při 120 snímcích za sekundu. Kvalita fotografií je na vysoké úrovni za různých podmínek, na hlavní snímač je spolehnutí na rychlé cvaky nebo vážnější záběry. Ultra širokoúhlý snímač lze použít na makro foto, jednoduše zoomujete, dokud se vám to líbí. Fanoušci focení využitjí bohaté schopnosti fotoaplikace Sony, nastaví všemožné parametry záběru.

Závěr

Sony Xperia 5 V je určitě povedený telefon, jehož rozměry si hned zamilujete, stejně tak hranatý design. Spolehnutí je na výkon hardwaru a hlavně na kvalitu focení, tady chybu neuděláte.

Sony Xperia 5 V fotogalerie

širokoúhlý – 1x – zoom

širokoúhlý – 1x – zoom

širokoúhlý – 1x – zoom

širokoúhlý – 1x – zoom

Sony Xperia 5 V video 4K

Reklama