Sony Xperia E5: dostupné LTE [recenze]

Reklama

Na méně náročné zájemce o značkový Android míří model E5. S vyšší cenou kolem 5 000 Kč nepřináší překvapení, vyloženě ale zklamat nemusí.

SonyXperiaE3_1

Sony Xperia E5

Rozměry: 144 × 69 × 8 mm, 147 g
Displej: 5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1500 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia E5 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia E5 je mobilem výbavou střední třídy, u něhož snad mírně překvapí jen NFC, naopak byste u něj nenašli kovovou konstrukci nebo čtečku otisků prstů. Xperia E5 je kompletně plastová, koupíte pouze v nudné černé barvě a zařízení vypadá na první pohled laciněji.

sony_xperia_e5_8sony_xperia_e5_7

Vepředu nepřekvapí 5palcový displej HD rozlišení, k jeho obrazu nemám připomínek, dobře funguje automatický jas a obraz je koukatelný i pod úhlem. Pochválím notifikační LED nad displejem, nechybí přední selfie kamera.

sony_xperia_e5_6sony_xperia_e5_5

Displej není protažený až k okrajům, hlavně pod ním je pak moře nudného plastu. Pevnost konstrukce je slušná, čekal bych pružnost s ohledem na použité plasty, ale mobil je pevný dost. Boky mobilu plynule přecházejí na záda, tudíž nečekejte nějaké designové rámečky, je to spíše strohý look.

sony_xperia_e5_3sony_xperia_e5_4

Dlouhá krytka na levé straně schovala slot nanoSIM a microSD, napravo pak slouží ovládání hlasitosti a zámek telefonu. Nad povrch vyčnívají dost a jsou trochu ostré, za to zaručují jistý stisk a vždy je najdete. Nahoře využijete 3,5mm jack na sluchátka, kvalita výstupu je perfektní i po připojení jiných sluchátek.

sony_xperia_e5_2sony_xperia_e5_1

Dole zbývá nezbytný microUSB konektor a jeden hlasitý reproduktor. Jeho kvalita nijak neohromí, na zvonění a nějaké to přehrání videí určitě postačí dostatečně. Konstrukce telefonu není rozebíratelná, tudíž výrobce věříme, že je uvnitř baterie s kapacitou 2  300 mAh. S výdrží jsme opět na průměru výdrže 1,5 dne dle využití.

Sony opět trochu nešikovně umístilo objektiv fotoaparátu do rohu konstrukce, takže si ho občas zastíníte prsty, kterými mobil držíte při focení. Hned vedle dostal LED blesk, spíše na nouzové večerní fotky.

Záda sice mají nepatrně matný povrch, ale jsou po pár dnech viditelně poškrábaná a určitě se to bude zhoršovat. Tvrdost plastu je tedy nevhodná a mobil nebude pěkný a nejspíše zamíří do nějakého pouzdra. Určitě si všimnete loga NFC, takže nějaké přenosy dat a vizitek jsou bleskové.

sony_xperia_e5_displej_2sony_xperia_e5_displej_1sony_xperia_e5_displej_10sony_xperia_e5_displej_3sony_xperia_e5_displej_4sony_xperia_e5_displej_5

Android 6.0 pohání 4jádrový MediaTek 1,3 GHz a jen 1,5 GB RAM. Při srovnání s výkonnějšími stroji typu Honor 8 je zřejmé mírné zadrhávání, operace trvají o zlomek sekund déle a jednoduše na něj nelze moc spěchat. I tak je určitě s ohledem na zařazení do střední třídy slušně rychlý.

sony_xperia_e5_displej_7sony_xperia_e5_displej_8sony_xperia_e5_displej_9

Ani 16 GB velkou parádu neudělá, když si skoro polovinu vezme systém a nezbytné procesy. Grafická nadstavba výrobce vypadá tradičně přehledně a příjemně. Počítejte s nezbytným balastem, tedy povinnými aplikacemi výrobce, třeba se vám budou hodit. Jde o aplikace pro video, focení, antivir, hodit se může klávesnice Swift Key pro snadné psaní tahem prstu. Potěší kvalitní FM rádio, počasí.

sony_xperia_e5_1sony_xperia_e5_2sony_xperia_e5_5sony_xperia_e5_6sony_xperia_e5_7sony_xperia_e5_8

Při focení s 13Mpx fotoaparátem jasně vyhrávají světlé podmínky venku, uvnitř to vypadá dost špatně a při zhoršeném světle/zataženo taktéž. Video není vyloženě nepovedené, hodila by se stabilizace, rychlejší korekce barev a světla.

Sony Xperia E5 – 1080p video

Sony Xperia E5 má vyšší cenovku, než bych čekal, osobně bych za nějak dal kolem 3 – 3 500 Kč. Vypadá lacině, má slabší hardware, nefotí nicmoc, měkké plasty se škrábou na zádech. Nechat jej raději být.

Reklama