Sony Xperia Go: sportovec tělem, smarthpone duší (recenze)

Reklama

Sony Xperia Go může být v klidu. Konkurence spí, takže hned na úvod můžeme bez obav prohlásit, že vybavenější outdoorový telefon zkrátka v současnosti neseženete. Jak je to s jeho odolností? A co výbava? Přečtěte si recenzi.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, materiál, odolnost
  2. Hardware, příslušenství, systém, funkce, závěr

Žádný z výrobců se tak svědomitě nevěnuje odolným telefonům jako Sony (Ericsson). Něco málo zkouší Samsung, odolný telefon najdete i u Motoroly, když se ale řekne outdoorový mobil, automaticky mi v hlavě vyskočí právě tahle značka. Po designově hodně extravagantním modelu Sony Ericsson Xperia Active nám tentokrát přináší podstatně umírněnější Xperii Go.

Za zapůjčení telefonu děkujeme Smarty.cz.

Design, rozměry, materiál

Současné telefony Sony mají svůj typický design a ten nenaruší ani odolná Xperia Go. I tentokrát si mobil budete moci koupit ve více barvách, i tentokrát najdete na přední straně, pod plochou s displejem a ovládacími tlačítky, ještě alespoň úzký pruh ozdobený nápisem Xperia. Tentokrát má opravdu pouze čistě dekorativní efekt, žádné blikání, svícení či LED diody.

I přes odolnou konstrukci najdete na bocích přístroje standardní tlačítka. Jsou velmi přesně zasazená do okolního povrchu, nenajdete kolem nich ani minimální prostor, kterým by mohly proniknout nečistoty. Audiokonektor na levé straně a microUSB na pravé jsou chráněny krytkami. Jdou odstranit poměrně snadno, ale ani po několika dnech používání jsem neměl dojem, že by se mohly hned tak utrhnout. Telefon má funkci, která vás upozorní na možné nebezpečí, pokud nejsou konektory zakryté. Na rozdíl od starší Xperie Active to ale tentokrát nefunguje úplně přesně, hláška se občas objeví, i když jsou krytky na svých místech a jen o ně omylem zavadíte.

Na zadním krytu se nachází objektiv fotoaparátu a přisvětlovací dioda, obojí tentokrát nijak nechráněné.

Zadní kryt, boky přístroje a spodní proužek na přední straně jsou tvořeny stejným materiálem. Základem je určitě plast, ale potažený ještě jednou speciální vrstvou, která na dotyk ze všeho nejvíce připomíná semiš. Je opravdu velmi příjemná, telefon díky ní neklouže v ruce a ostatní takovým telefonem určitě překvapíte. Nevzpomínám si na žádný jiný mobil s podobnou úpravou. Bohužel nejsem schopný říct, jestli se stejný materiál nachází i na dalších barevných verzích.

V černé barvě působí Xperia Go až nezvykle konzervativně, kromě krytů konektorů se zas tolik neliší od zbývajících mobilů značky Sony. Outdoorové zaměření neprozradí ani rozměry přístroje, jedná se o celkem malý a lehký mobil, který příjemně potěší tloušťkou pod 10 mm a hmotností jen mírně přes 100 g. Menší 3,5“ displej je tentokrát jednoznačnou výhodou.

Odolnost

Sony Xperia Go splňuje normu IP67, což, jak jistě víte, znamená, že je telefon odolný proti prachu a vydrží až třicet minut pod vodou, aniž by došlo k jeho výraznějšímu poškození. Na vodní text se můžete podívat v následujícím videu. Pochybuji, že byste mobil hodili na půl hodiny do vody, běžné pošplíchání vodou nebo potopení mu ale opravdu nic neudělá.

Proti prachu se Xperia Go brání jednak krytkami konektorů, a pak také speciálně řešenou konstrukcí. Zadní kryt vám půjde sundat docela snadno. Nikam dál už se ale nedostanete. Narazíte na druhou krycí vrstvu, kterou už by nemělo proniknout nic. Milovníci tyrkysové barvy možná začnou nosit mobil bez zadního krytu, nic špatného by se s telefonem v tomto případě nemělo stát. Odolný kryt narušuje pouze otvor v boku, do kterého se ale zasouvá šuplík se SIM kartou, který škvíru zcela zacpe.

Největší ochranou displeje je jeho velikost, samozřejmě má také úpravu proti poškrábání. Neotestoval jsem ji sice nijak intenzivně, přejetí klíčem po povrchu ale nezanechalo ani v jenom případě sebemenší stopy.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, materiál, odolnost
  2. Hardware, příslušenství, systém, funkce, závěr

Reklama