Sony Xperia Go: sportovec tělem, smarthpone duší (recenze)

Reklama

Hardware, příslušenství

Dvoujádrové procesory se díky Xperii Go dostaly už i mezi odolné mobily. Zbývající hodnoty telefonu už jsou docela standardní, včetně 512 MB RAM nebo 8 GB uživatelské paměti. Počítejte ale s tím, že z obou hodnot si svůj díl ukrojí samotný provoz systému. Tím je bohužel starší Android 2.3. Myslím, že nový smartphone s takovýmto výkonem by už rozhodně měl nabízet Ice Cream Sandwich.

Sony Xperia Go

Rozměry: 111 × 60 × 9 mm, 110 g
Displej: 3,5″, 480 × 320 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Go v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Xperia Go vás nijak nepříjemně nezaskočí v široké nabídce datových technologií, samozřejmě má i GPS. Díky speciální konstrukci pod zadním krytem se nijak nedá ověřit kapacita baterie, telefon ale zvládá výdrž mírně přes jeden den.

O menší velikosti displeje už jsem se zmiňoval, škoda, že mu Sony nenabídlo vyšší rozlišení než 480 × 320 bodů. Tohle je sice dostatečné, bohužel ale nijak výjimečné. Displej nabízí solidní čitelnost na slunci, alespoň tedy s maximální úrovní jasu. Změnit si ještě můžete dobu podsvícení, zakázat přetáčení displeje a samozřejmě vybírat z řady schémat. Ještě užitečnější volbou je výběr oznámení, která se vám ukážou na zamčeném displeji. Na výběr jsou zmeškané hovory, zprávy, e-maily a události.

Kde Xperia Go bohužel zklame, je nabídka dalšího příslušenství. U Xperie Active jsme měli k dispozici hned několik zajímavých doplňků, novinka ale tenhle trend nenásleduje. Najdeme pouze obvyklejší propriety jako sluchátka, paměťovou kartu a samozřejmě kabel s nabíječkou.

Systém, funkce

Pokud si chcete udělat co nejlepší představu o fungování systému na tomto telefonu, doporučujeme přečíst také ostatní recenze na telefony Sony. Xperia Go nic zásadního nemění a zůstává v zajetých kolejích.

Sony Xperia P

Sony Xperia Sola

Sony Xperia U

Sony Xperia S

Telefony se v podstatě liší hlavně velikostí displeje, rozdíly jsou i v dalších hardwarových parametrech. Několik neobvyklých zajímavostí nabízí Xperia Sola. Samotné prostředí Timescape je ale identické.

Systém nabízí několik pohotovostních displejů, možnost přeskládání hlavní nabídky či několik vlastních widgetů. Opět mi chybí hlavně větší využití horní lišty.

Ze zajímavých aplikací musím zmínit především velmi dobře zpracovaný Šetřič energie, kde si můžete přesně nastavit, jak se má telefon chovat v konkrétním čase nebo při malé kapacitě baterie. Telefony Sony také nabízejí vlastní navigaci Wisepilot, zjistíte ale, že si musíte koupit licenci. Doživotní stojí velmi příjemných 30 eur, možná ale vystačíte jen s měsíční za 6 eur, která v pohodě pokryje dobu vaší dovolené. Stále použitelnější je samozřejmě také navigování přes Google Mapy. V telefonu nemohou chybět ani další aplikace od této společnosti.

Sony naopak přidalo ještě freewarovou verzi prohlížeče dokumentů OfficeSuite a vyzkoušet můžete také bezpečnostní McAfee Security.

Alespoň několik aplikací, které připomínají outdoorové zaměření tohoto mobilu, ale v nabídce také najdete. Krokoměr obsahovala už starší Xperia Active, opět se jedná o aplikaci WalkMate. Její jedinou nevýhodou je poměrně velká náročnost na baterii. Jinak ale můžete měřit nachozenou vzdálenost, čas, plnit cíle a dokonce si nastavit automatické vypnutí a zapnutí aplikace.

Ještě mnohem propracovanější je aplikace miCoach od Adidasu. Nejedná se pouze o záznam vašeho běhu či jízdy na kole, na výběr máte i několik speciálních programů, které více pracují s rychlostí. Nastavit si můžete skutečně velké množství hodnot, a pokud sportujete pravidelněji, aplikaci rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Na závěr jsem si nechal hodnocení fotoaparátu a videa. Snímač s rozlišením 5 Mpx poskytuje průměrné výsledky, problémy mu dělá poradit si lépe s přímým světlem. Snímky jsou buď zbytečně přepálené, nebo naopak hodně syté. Lepších výsledků můžete dosáhnout využitím několika předdefinovaných scén nebo ještě lépe uživatelskou úpravou expozice. Také Xperia Go nabízí speciální režim pro vytváření 3D fotek, technika je stejná jako u ostatních mobilů této značky.

Video postrádá hlavně lepší stabilizaci. Vypadá zbytečně roztřeseně i v situacích, kdy jste mobilem rozhodně nijak netřásly.

Závěr

Sony Xperia Go lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Hodnocení je velmi jednoduché. Potřebujete-li odolný mobil, není co řešit, Xperia Go je dobrá volba. Pokud pro vás odolná konstrukce nepředstavuje zásadní požadavek, porozhlédněte se po dalších modelech Xperia. Třeba vám bude více vyhovovat velikost displeje či kvalita fotografií. U mne zatím stále zůstává na prvním místě model Sola.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, materiál, odolnost
  2. Hardware, příslušenství, systém, funkce, závěr

 

Reklama