Sony Xperia J: Android s prohnutým tělem (preview)

Reklama

A je to tady zase, další Xperia rozšiřuje velkou rodinu chytrých telefonů, ovšem pozor. U modelu J se šetřilo na výbavě, i když to není na první pohled zřetelné. Tak co mu chybí?

Sony Xperia J je nový telefon, který koupíte do 6 tisíc korun. V obchodech najdete několik barevných variant, mění se vždy pouze odstín zadního plastového krytu. Xperia J patří mezi telefony se 4″ displejem a nejnovějším Androidem 4.0. Xperia J uspokojí nároky na tenkou konstrukci, vždyť v nejtenčím místě naměříme jen něco málo přes 9 mm. Čtete dobře, konstrukce není stejně tlustá, její záda jsou mírně prohnutá a vypadá to naživo skvěle. Součástí balení k testu byla nabíječka a kabel, sluchátka nikoliv. Telefon se drží v ruce příjemně, ani 124 g není problém.

Sony Xperia J

Rozměry: 124 × 61 × 9 mm, 124 g
Displej: 4″, 480 × 854 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS  EDGE  HSDPA  HSUPA  Wi-Fi
Další konektivita: GPS  microUSB  3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus  blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia J v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zájemce by mělo uspokojit jemné rozlišení displeje 480 × 854 bodů, na displej je radost se dívat. Bohužel už chybí čidlo podsvětlení, takže si to upravíte v nastavení. Chráněný je Gorilla Glass, takže něco snese. Jde však promáčknout, až se na displeji vytvoří „duha“. Telefonu nechybí ani miniaturní informační dioda v levém horním rohu, stejně tak nepostrádá přední kameru. Od displejem čekají na využití senzorová tlačítka, naštěstí podsvětlená bílým světlem. Zajímavým efektem je dioda ve spodní hraně, která funguje podobně jako dioda vepředu. Umí se však barvit podle toho, jaký barevný motiv máte na displeji, může být modrá, fialová…

Okraj konstrukce obíhá lesklý rámeček, všechny tři strany kromě pravé vypadají dost konzervativně, neobsahují žádné ovládací prvky. Uprostřed horní strany trůní 3,5mm jack, jinak nic. Zamykání a zapínání mobilu se posunulo napravo a tady to Xperia musí schytat. Titěrné rozměry tlačítka, které téměř splývá s povrchem, není ideální na každodenní používání. K ovladači hlasitosti nemám připomínek, tenký a podobně nenápadný, ovšem není tolik používaný.

Zadní kryt dostal povrchovou neklouzavou úpravu, která se však viditelně upatlává. Naopak se dobře drží a brání snadnému sklouznutí po hladké podložce, po stole. Nijak nepřekvapí 5Mpx fotoaparát a jediná LED dioda blesku. Spoušť fotoaparátu hledám marně. Při nahrávání videí se také musím spokojit s VGA rozlišením, tohle by už mělo být dávno minulostí. Pod krytem sídlí baterie s udanou kapacitou 1 700 mAh, dle papírových specifikací se ale hovoří o 1 750 mAh. Samozřejmě tu máme také slot na SIM tradičních rozměrů a také microSDHC pozice bez vložené karty. Ve specifikacích se píše o 4GB vnitřní paměti, ve skutečnosti je k dispozici 2 GB v interním úložišti a přes 600 MB paměti telefonu. Koupě karty tak bude nutností.

V mobilu pracuje jednojádrový 1GHz procesor s 512 MB RAM, to vše pohání Android 4.0.4 s nadstavbou Timescape. Telefon komunikuje v 3G sítích s HSDPA a HSUPA, takové NFC byste hledali marně, to se podívejte po modelu Xperia T. První dojmy jsou solidní, prostředí se hýbe ochotně bez nějakých záseků. Uvidíme, co s telefonem zažijeme při testování, počkejte na recenzi.

Reklama