Sony Xperia J: další sympaťák na dietě [recenze]

Reklama

Rodina Xperia se nepřestává rozrůstat, model J nabízí ladnou konstrukci, několik barevných provedení, Android 4.0, dvě informační diody a ještě zajímavou cenu. Nepřehání to s výkonem procesoru, naopak nabízí solidní výdrž na jedno nabití.

Sony Xperia J patří mez smartphony s Androidem, které koupíte mezi 5 a 6 tisíci korunami. Za tuto cenu nabídne 4palcový displej, vybírat budete z několika barevných variant, barva se mění na celém zadním krytu, který přechází na boky. Už s ohledem na cenu jsme nečekali přehnanou hardwarovou výbavu a vícejádrový procesor; nutno však uznat, že výbava je příjemně sladěná a za celou dobu testování (3 týdny) se neukázala zásadní vada. Něco se ale stejně prozradilo.

Sony Xperia J

Rozměry: 124 × 61 × 9 mm, 124 g
Displej: 4″, 480 × 854 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia J v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Konstrukce

4palcové displeje by měly být jakýmsi standardem pro pohodlné ovládání, jelikož nabízí dost prostoru pro pohodlné surfování, ovládací tlačítka apod. Sony Xperia J je jím vybavena a je to dobře. Velikostí konstrukce se musí zalíbit také, v ruce se drží skvěle díky zadnímu neklouzavému krytu. Kryt je prohnutý, v nejužším místě má těsně nad 9 mm. Tento styl konstrukce známe třeba ze staršího modelu Arc S nebo nedávno představeného Xperia T.

SonyXperiaJ_1SonyXperiaJ_2

Telefon není zbytečně přerostlý a těžký, váží přesně 124 g. Celkový design konstrukce se mi zamlouvá, i když jsem testoval nudnou černou variantu, její obvod obíhá lesklý lem. Různě zkosené hrany tvary oživují, čelní plochu ovládl displej s rozlišením 480 × 854 bodů. Skrývá se pod Gorilla Glass, takže by měl něčemu ostrému odolat. Ani po 3 týdnech jsem na mobilu nenašel nějaké oděrky. První výtku schytá absence světelného čidla, musíte jít do nastavení a jas upravit. Nebo využít widget pro poloviční jas. Na plný jas lépe uvidíte na slunci, záře displeje je pak v přítmí oslňující.

SonyXperiaJ_3SonyXperiaJ_4SonyXperiaJ_5SonyXperiaJ_6

Nad displejem vlevo se nachází drobná informační dioda, kterou lze vidět hlavně ve tmě. Neúnavně bliká modře, dokud si nepřečtete zprávu apod. Vedle ní nechybí kamera na videohovory. Výřez pro reproduktor se hned zanesl prachem, ale šíření zvuku to nebrání.

SonyXperiaJ_7SonyXperiaJ_8

Tmavý rámeček kolem displeje dole obsahuje trojici senzorových tlačítek, která jde vidět ve dne i bez podsvícení díky popiskům. Podsvícení nepochopitelně po pár sekundách zhasíná a tak ve tmě nic neuvidíte. Citlivost tlačítek je výborná, s ovládáním mobilu nebude problém. Pod tlačítky se na spodní straně nachází asi hlavní překvapení. Je jím vícebarevná dioda, která mění odstín podle zvoleného grafického motivu prostředí. Osobně jsem měl modrý odstín, zkusil jsem oranžový, fialový, zelený, nevypadá to zle. Tato dioda upozorní zablikáním třeba na nový komentář na Facebooku. Také se rozsvítí po odemknutí mobilu. Nefunguje tedy stejně jako dioda nad displejem.

SonyXperiaJ_11SonyXperiaJ_9

Na levé straně připojíte přibalenou microUSB nabíječku, nahoře uprostřed zaujme 3,5mm jack na sluchátka. Ta jsem v balení s mobilem nenašel. Hledání omykacího tlačítka je úspěšné až na pravém boku. Zde totiž je, měří jen asi 5 mm a téměř splývá s povrchem a vedle ležícím dvojtlačítkem hlasitosti. Jak jsem přemýšlel už při prvním osahání mobilu, zámek mobilu je asi nejproklínanější prvek. Jeho umístění je špatné, velikost rovněž tak, přitom by stačilo dvojtlačítko hlasitosti odsunout níže nebo podobně.

SonyXperiaJ_12SonyXperiaJ_10

Zadní kryt sice nesnadno klouže díky povrchové úpravě, ale naopak chytá mastnostu z prstů a nečistoty. Raději jej moc podrobně neprohlížejte. Velmi dobře hodnotím hlasitý reproduktor, nepřeslechnu jej ani v kapse v MHD. Na výkon 5Mpx snímače se podívejte dále, na můj vkus nefotí vůbec zle. Velká škoda jen VGA videa, HD by mu slušelo lépe. K focení nepoužijete spoušť, jelikož chybí. Není to ale moc na škodu, tlačítko na displeji je dostatečně velké a autofokus funguje dobře se zvukovým projevem.

SonyXperiaJ_14SonyXperiaJ_13

Zadní kryt na mobilu drží pevně, pro uvolnění nutno vypáčit nehtem, k tomu slouží výřez na pravém spodním rohu. Pod odskočení krytu se zjeví akumulátor s kapacitou 1 700 mAh, pak se dostanete k SIM slotu a zásuvce microSDHC karty. Telefon přišel na test bez karty, takže si raději nějakou dokupte. Výdrž mobilu hodnotím jako velmi dobrou, k nabíječce jsem nemusel každý den, ale raději každý druhý, vydržel by ale i těsně do třetího. Telefon jsem používal s téměř plným jasem displeje, trvale zapnutou synchronizací, k tomu hraní her, poslech hudby, surfování po internetu, samozřejmě hovory, zprávy, sociální sítě.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama