Sony Xperia M4: tak málo paměti [recenze]

Reklama

Stylový telefon od Sony je vybaven odolnou konstrukcí proti vodě a prachu, výkonný hardware pracuje s nejnovějším Androidem 5.

Sony_Xperia_M4_Aqua_2

Sony Xperia M4 Aqua

Rozměry: 146 × 73 × 7 mm, 140 g
Displej: 5″, 1280 × 720 bodů, 16 mil. barev, ?
Procesor, systém: 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia M4 Aqua v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sympatický Aqua M4 koupíte aktuálně v černém nebo růžovém provedení, my jsme dostali na test bílou variantu. V balení nejsou sluchátka, nechybí tradiční kabel a nabíječka.
Ochranné pouzdro není třeba, tenhle mobil outdoorové aktivity přežije.

xperiaM4Aqua_1xperiaM4Aqua_2

Design mobilu nepřekvapí, zaoblené hrany se stříbrnou barvou nejsou moc tlusté, jelikož konstrukce má jen 7 mm v pase. Hladký design je stejný ze přední i zadní strany, vepředu s koukáte na IPS displej se slušnou velikostí 5 palců a HD rozlišením. Jas se reguluje automaticky, osobně bych i přidal, někdy není vidět skoro nic. Obraz displeje je jinak jemný a kvalitní, i pod úhly. specifikace mlčí o Gorilla Glass, jde o nějaký tvrzený plast.

xperiaM4Aqua_3xperiaM4Aqua_6

Nad displejem nepřehlédnete poněkud nevzhledné tmavé fleky s okem kamery a čidly. Už jsem se málem radoval z přítomnosti stereoreproduktorů, ale stříbrné mřížky nad a pod displejem jen kryjí klasické sluchátko s mikrofonem. Ten jediný hlasitý reproduktor je totiž na spodní hraně a jen tak se tedy nekryje při položení mobilu na podložku.

xperiaM4Aqua_8xperiaM4Aqua_7

Ovládání Xperie je závislé na senzorových tlačítkách ve spodním pruhu displeje, bez jeho rozsvícení je tak ani neuvidíte. Moře bílého plastu pod displejem tak vypadá poněkud nepatřičně. Odolnost proti nečistotám signalizuje krytka na levém boku, slouží pro microSD slot. Opačná strana pak schovává slot pro SIM. Zbývající ovladače jsou klasická tlačítka, určitě potěší spoušť fotoaparátu, takto lze fotit i pod vodou, kdy dotykový displej nereaguje na povely.

xperiaM4Aqua_5xperiaM4Aqua_4

Zbývající konektory 3,5mm jack a microUSB jsou nechráněné, ale samozřejmě také voděodolné, takže do útrob nenateče. Kompletně plastová konstrukce není zrovna odolná proti ohýbání, snadno telefon ohnete jemným tlakem, takže třeba v kapse se může mírně kroutit. Hladká zadní strana je vybavena logem NFC, zcela v rohu pak sídlí 13Mpx fotoaparát a LED blesk. Umístění není zrovna šťastné, při pevném úchopu mobilu si čočku snadno zastíníte prsty.

xperaaquam4_d_1xperaaquam4_d_2xperaaquam4_d_4

Výkon 8jádrového procesoru 1,5 GHz a 2 GB RAM vypadá papírově dobře, v reálu jsem zažíval sekání systému, zamrzání, padání aplikací i nereagování na povely. Telefon byl jakoby zpomalený. Velkou smůlou je pouze 8GB vnitřního úložiště, když si asi 4 GB vezme systém Android 5, po instalaci pár nezbytností Xperia stále otravuje s hláškou o nutnosti přesunutí dat na externí microSD kartu. Už jen kvůli tomuto bych mobil nedoporučil ke koupi, dost aplikací totiž na kartu instalovat nelze a tím pádem je mobil nepoužitelný.

xperaaquam4_d_5xperaaquam4_d_6xperaaquam4_d_7

Pokud bych telefonu dal šanci, tak se dá rychlůe zorientovat v grafice Sony v prostředí Androidu, výsuvná lišta oznamuje podstané věci, nabízí se přepínače a posuvníky všeho možného. Trochu neladí grafika s oranžovým fontem s namodralým tématem, ale budiž. Při telefonování si spousta lidí stěžovalo, že mne skoro neslyší, testoval jsem na různých místech města, takže asi vada kusu, nevím.

xperaaquam4_d_10xperaaquam4_d_8xperaaquam4_d_11xperaaquam4_d_14xperaaquam4_d_13xperaaquam4_d_12

Mobil jinak obsahuje tradiční výbavu Googlu, funguj GPS navigace, nezklamou datové LTE přenosy i NFC párování. Docela překvapí přehřívání v zadní části konstrukce, kdy se mobil umí doslova rozžhavit, jak při nabíjení, tak při používání. Xperia není přeborníkem ani pro focení, fotky se spíše nepovedou než povedou, doporučuji si pohrát s režimy, na automatiku si dělá co chce.

xperiaM4Aqua_F_3xperiaM4Aqua_F_2

Xperia M4 Aqua zanechává smíšené pocity, nepotěšila mne ohebnou plastovou konstrukcí, slabým jasem, nevyrovnaným chodem,  malou vnitřní pamětí, nepřesvědčila ani fotkami a kvalitou hovorů. Tento mobil si oblíbíte snad jen díky voděodolnosti, a to je zatraceně málo.

Reklama