Sony Xperia P: microSIM za dveřmi [recenze]

Reklama

Tenhle mobil vás dostane skvělým obrazem displeje, potěší originální vzhled kovové konstrukce. Užijete si s ním výhod NFC, toužit možná budete po kartách microSDHC. Našli jsme pár nedostatků, které u mobilu za necelých 10 000 Kč naštvou.

Sony Xperia P je starý známý člen rodiny Xperia, patří mezi modely Sola, S a U. O hranatější konstrukci mají uživatelé zájem a tak to výrobce rozjel hned v několika modelech najednou. Každému modelu tu něco přidal, tu něco ubral a tak si zájemci mohou vybrat v několikatisícovém rozpětí. Sony Xperia P patří mezi ty dražší, je totiž hned pod top modelem S.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce, parametry
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Sony Xperia P ve zkratce

 • Kovová konstrukce
 • Laciná plastová brada
 • Špičkový displej s jemným obrazem
 • Dvoujádro 1 GHz, 1 GB RAM
 • Android 2.3.7, přislíben 4.0
 • 16GB vnitřní paměť, bez karet microSDHC
 • NFC, HDMI
 • 8Mpx snímač s fullHD videem

Sony Xperia P

Rozměry: 122 × 60 × 11 mm, 120 g
Displej: 4″, 960 × 540 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia P v českých e-shopech: 7 975 Kč – 11 862 Kč (Zdroj: Heureka.cz, 5.7.2012)

Sony Xperia P – vybalení, představení

Konstrukce

Na Xperia P se mi líbí fakt, že výrobce ji vyrábí v několika barvách, koupíte tak stříbrnou, černou a červenou variantu. My testujeme černou a ta se hodí pro pány nebo prostě konzervativní uživatele. Pokud si budete mobil kupovat ve volném prodeji, dočkáte se bohatého příslušenství, není totiž zvykem, že operátorské přístroje toto mohou obsahovat.

V našem případě jsme našli na mobilu již nanesenou ochrannou folii, další se pak objevila v krabici. Tamtéž najdete ochranné pouzdro, podívejte se na video, jak jsme jej zkoušeli. Jelikož má mobil čip NFC, tak dvojice tagů udělá radost taktéž, další si případně dokoupíte za pár korun. Ke spojení s TV poslouží HDMI kabel, pak už z povinnosti výrobce dodal nabíječku a microUSB kabel.

První dojem z jinak kvalitně provedené konstrukce mi zkazilo nenápadné podsvícení v průhledném proužku pod displejem. Není téměř vidět ve tmě, spíše jen na ozdobu. Alespoň že ta senzorová tlačítka fungují výborně, je tu klascká „vracečka“, tlačítko Home a otevření nabídky. Další zklamání přináší plastová brada, která je z nějakého důvodu odnímatelná a pod několikátém sundání již na mobilu skoro nedrží. Přitom se pod ní nic neskrývá!

Ostré hrany mobilu narušuje nad displejem dvojice kruhových výřezů v černém plastu, tam jsou totiž kamera pro videohovory a čidlo podsvícení. Střízlivý design vepředu neruší nic jiného, hlavní roli hraje 4″ displej s výborným rozlišením a obrazem. I na přímém slunci si displej přečtete, paráda. V levé části výřezu reproduktoru poblikává informační dioda, praktický doplněk prozradí nové události, nabíjení apod.

Záda mobilu z chladivého kovu plynule přechází na boky a tam jsou rozmístěna tlačítka a konektory. Záda mobilu jsou typicky po Xperiovsku prohnutá, v ruce se drží skvěle. Otisky se nechytají, takže spokojenost. Na levé straně musíte vsunout pod krytku microSIM kartu, krytka na svém místě tak nějak drží; při častém používání to asi bude horší. Nad krytkou má svoje místo HDMI konektor v miniverzi. O něco výše budete skoro každý den potřebovat miniUSB konektor pro dobíjení nebo spojení s počítačem.

Horní strana poskytuje 3,5mm jack, jinak nic. Tradiční zámek mobilu nahmatáte vpravo, hned pod malým hlasitým reproduktorem. Jeho umístění oceníte, jelikož takto mobil jen tak nepřeslechnete. Dvojtlačítko hlasitosti už nepřekvapí, určitě udělá radost hardwarová spoušť, kterou byste u jiných mobilů hledali marně.

Jelikož se mobil nedá nijak demontovat, postrádám slot microSDHC karet, i když vnitřní 16GB paměť na nějakou dobu vystačí (pro majitele však zůstává k využití necelých asi 11 GB). Velcí fanoušci hudby a hlavně sledování videí se asi poohlédnou jinde. Pod krytem musíme věřit výrobci, že tam vložil baterii s kapacitou 1 350 mAh, což není zrovna moc. V praxi jsem dobíjel pro jistotu denně.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce, parametry
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama