Sony Xperia P: microSIM za dveřmi [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, parametry
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

V kovovém těle se schovává dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz a k tomu 1 GB RAM. Dostatečný výkon pro chod Androidu, který je tu „pouze“ ve verzi 2.3.7, samozřejmě s grafickou nadstavbou výrobce s názvem TimeScape. Android se tak obalil grafickými vylepšeními a nabídkami, které usnadní práci s mobilem a přitom jej příliš nezpomalí. Telefon se mi za několik dní používání nijak nepodařilo zaseknout.

S Xperií jsem nepřišel na nějaké obtíže při volání, u psaní SMS a e-mailů mi vyhovovala velikost tlačítek klávesnice. Napovídat a opravovat texty může slovník. Komunikace se řadí do barevně odlišených konverzací. Jelikož si obsah mobilu vylepšíte svými aplikacemi z obchodu Google Play, tak jen zmíním základní výbavu. Podle mne jsou použitelné budíky i celodisplejové zobrazené hodin, funkční je galerie i pro prezentaci fotek (po připojení přes HDMI k TV), vyhovuje mi kalendář s náhledy událostí. Po nastavení Gmailu se do mobilu hranou kontakty a události, další produkty Googlu fungují bezvadně. S mobilem se neztratíte s GPS, ať už je řeč o prohlížení map nebo autonavigaci.

Z multimédií potěší FM rádio po připojení sluchátek, výhrady nemám k hudebnímu přehrávači. Xperii můžu pochválit hudební výstup, i lepší sluchátka s tím nemají problém. Samozřejmostí je podpora DivX filmů a titulků.

Když se podíváte na výsledky snažení fotoaparátu, zažijete asi mírné zklamání. Výhrady nemám k ostření, hloubce ostrosti, barevnému podání, ale fotky jsou jakoby schované v oparu. Přitom jsem dbal na čistý objektiv, nepomohlo ani různé nastavení scénických režimů. Při točení videa by se hodilo rychlejší ostření, nakonec to Xperia doostří dobře.

 

Co se na Xperii P líbí?

  • Novopečení majitelé budou možná naplno využívat podporu NFC a přibalené dva NFC tagy. Po přiblížení k mobilu spustí přednastavené aplikace, umí mobil odpojit od datových přenosů apod. Jeden štítek si tak dáte třeba na noční stolek, druhý do auta, záleží na vás. Budoucnost NFC je blízko, nyní máte možnost spárování s hudebním příslušenstvím, časem se snad dočkáme víc a Xperia P bude u toho.
  • Úsporu baterie zajistí i aplikace, v níž si upravíte styl chování mobilu v určitých časových intervalech přes den. Přepíná se síla podsvícení a další věci, které ovlivňují spotřebu.
  • Z dalších funkcí potěší možnost focení ze zamknutého stavu mobilu. Prostě přidržíte spoušť a už můžete fotit.
  • Hlavní nabídku si můžete seřadit podle sebe, abecedně, četnosti používání aplikací nebo dle času instalace. Určitě praktická funkce, jelikož aplikací budete mít v mobilu klidně stovku.

Koupit?

Sony Xperia P se bude líbit fanouškům výrobce. Rychlý telefon s parádním displejem s jemným obrazem si umí podmanit oči zájemců. Kovové tělo snad odolá i méně šetrnému zacházení, i když to bych nedoporučoval. Telefon má HDMI a NFC, to se jen tak nevidí. Z minima záporů se dají zdůraznit omezená vnitřní paměť a průměrná výdrž baterie.

Za zapůjčení telefonu děkujeme www.smarty.cz.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, parametry
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama