Kapitoly recenze
Displej, baterie, ovládání
Displej nabízí stále ještě únosnou úhlopříčku 4,3“, větší hodnota už mi u mobilních telefonů trochu vadí, kvůli horší ovladatelnosti jednou rukou. Displej má perfektní HD rozlišení, chrání ho tvrzené sklo a obsahuje tzv. Bravia Engine, což by mu mělo dodávat věrnější barvy a lepší čitelnost. Tuto vlastnost mohu rozhodně potvrdit, čitelnost displeje zůstává perfektní i při natočení z různých úhlů. Velice dobře si telefon poradí i se slunečním svitem. A nade vším bezpochyby ční úžasné rozlišení 1280 × 720 bodů což z Xperie S dělá telefon s mimořádně jemným displejem.
Přehlédnout ale bohužel nemohu také vlastnosti, kvůli kterým se mi nová Xperie už tolik nezalíbila. Baterie sice nabízí papírově solidní kapacitu 1750 mAh, ale jedná se o typický jednodenní smartphone. A pokud ho budete přetěžovat příliš, nevydrží ani ten den.
Ještě více jsem ale bojoval s ovládáním. Průhledný proužek sice vypadá stylově, ale brzy ho začnete proklínat. Budete mít totiž neustálou tendenci ťukat do symbolů, které jsou v něm ukryté. Takto se ale mobil ovládat nedá. Ve skutečnosti musíte prstem klepat o kousek výš, kde jsou takřka neznatelné tři drobné tečky. Dobře, na to se dá po čase zvyknout. Problémům ale není konec! Telefon na váš pokyn mnohdy nezareaguje a do příslušného místa musíte ťuknout vícekrát. Je to neskutečně otravné a zdržující. A navíc to dost degraduje celkový výkon mobilu, protože vás nakonec bude při práci stejně zdržovat.
Operační systém
U této položky se tak trochu zastavil čas, Xperia S totiž prozatím nabízí Android ve verzi 2.3.7. Což o to, věrné zákazníky jistě potěší, že se setkají s vyzkoušeným systémem i funkcemi, u takto důležitého telefonu bych si ale představoval větší péči ze strany výrobce a rozhodně aktuálnější verzi systému.
Jestliže v ruce držíte některou z loňských Xperií, máte velmi dobrou představu o podobě systému v Xperii S. Vše zde má na povel prostředí Timescape, základ tvoří pět pohotovostních displejů, na které se umisťují widgety. Místo náhledu všech obrazovek můžete rychlým gestem získat přehled o všech aktivovaných widgetech, klepnutím na kterýkoliv z nich se okamžitě přepnete i na příslušnou obrazovku.
Timescape se bohužel stále nenaučil lépe využívat horní lištu, na které chybí přepínače pro bezdrátové funkce. Naopak, docela dobré možnosti nabízí hlavní nabídka, do které se dostáváte standardním tlačítkem z dolní lišty. Jako jediné má své místo jisté, ostatní ikony můžete dát klidně pryč. Mřížku ikon v hlavní nabídce si pak poskládáte podle vlastních představ, nebo třeba využijete rozdělení s přehledným rozdělením doinstalovaných aplikací. Těch se také velmi jednoduše zbavíte. V hlavní nabídce stačí zmáčknout ikonu v pravém rohu a nabídnou se vám k odebrání programy, které jste si sami nainstalovaly.
Kapitoly recenze