Kapitoly recenze
Funkce
Začít mohu tím standardním a očekávaným. Ani v tomto Androidu pochopitelně nechybí celá řada aplikací pro lepší spolupráci s Googlem. Základem je určitě výborně zpracovaný Gmail, jako alternativa se nabízí nastavení e-mailového účtu u jiných poskytovatelů. Samozřejmostí jsou také Google mapy, které už delší dobu nabízejí také možnost navigování. Na velkém displeji Xperie S se jedná o opravdu dobrou kombinaci.
Od Googlu máte v telefonu dále speciální vyhledávací aplikaci, rychlý přístup k videím na YouTube, chat přes G Talk nebo přístup na sociální síť Google +.
Spoustu aplikací dodává také samotný výrobce, někdy ale mám pocit, že by bylo lepší nechat na samotném uživateli, ať si do telefonu nainstaluje, co se mu bude hodit. Obzvláště u takto dražších a pokročilejších mobilů je velká pravděpodobnost, že si jej pořídí uživatel, který ví, co chce.
Pokud to ale není váš případ, můžete se radovat. Sony vám dává k dispozici podrobný průvodce nastavením nebo třeba rádce k zajímavým aplikacím. O stupínek výše stojí organizační a časové funkce jako jsou stopky či odpočet. Docela zajímavě vypadá i aplikace TrackID pro rozpoznávání hudby. Do multimédií zasahuje i aplikace, které vám dává přehled o hudbě a videu, které sdílí vaši přátelé na Facebooku.
A konečně jsme se dostali k funkcím, které jsou opravdu užitečné a budou se vám hodit. K takovým rozhodně řadím Šetřič energie. Tato aplikace nabízí tři režimy šetření baterie, které si můžete libovolně upravit a kdykoliv nastavit. Obzvláště vítám šetření dle časového plánu, kdy telefonu řeknete, že mezi půlnocí a šestou ráno vás nové e-maily fakt nezajímají a Wi-Fi může klidně také vypnout.
Za užitečný rozhodně považuji i OfficeSuite, v telefonu se bohužel nachází verze pouze pro čtení dokumentů, za editaci si musíte připlatit. Zdarma je naopak navigace Wisepilot, v Google mapách má ale hodně těžkou konkurenci. Za stažení map a offline navigaci autoři vyžadují 4,95 eur na dva roky.
Základem multimediální nabídky je fotoaparát a video, kterým jsme se věnovali v předchozím článku.
Telefon nabízí také rádio, funkční ovšem jen s připojenými sluchátky. Ty nejsou tak úplně špatná a dají se použít i pro poslech hudby. Hodně výkonný je i hlasitý reproduktor na zádech mobilu, ale při vyšší hlasitosti jde už kvalita zvuku dost dolů. Když vypnete funkci xLoud pro vylepšení hlasitosti, zvuk se trochu zklidní. Můžete také vyzkoušet ekvalizér.
Přehrávač si bere informace z ID3 tagů. Problémem je pouze to, že z nějaké důvodu se správně nepřenáší pořadí skladby v rámci alba a vše se přehrává automaticky. Když vám to bude hodně vadit, lze si přímo v v telefonu popis skladeb upravit.
Na závěr jsem si nechal zmínku o internetovém prohlížeči. Vzhledem k výkonu telefonu je totiž trochu pomalejší, než byste čekali. Možnost vytváření záložek, kopírování textu nebo vícero otevřených oken už je naprostým standardem. Stejně jako podoba kalendáře, kontaktů či SMS, která je stejná jako na starších přístrojích Xperia.
Závěr
Sony Xperia S ve mně zanechává trochu smíšené pocity. Nejprve se mi zalíbil nevšední design s průhledným proužkem, pak už jsem ale hlavně bojoval s nevydařeným ovládání. Trochu zlobí konstrukce, v balení chybí HDMI i NFC přívěsky. Systém je v podstatě stejný jako u starších telefonů. Jejich majitelé zatím mohou být v klidu, Xperia S zatím rozhodně není důvodem pro změnu. Pouze výkon a exkluzivní značka dobrý mobil nedělají.
Technické parametry a funkce Sony Xperia S
- Rozměry a hmotnost: 128 × 64 × 11 mm, 144 g
- Operační systém: Android 2.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 4,3 palce (95 × 54 mm), kapacitní, TFT LCD, 1280 × 720 bodů, 16 milionů barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 2× 1,5 GHz, 1 GB RAM, 32 GB ROM
- Organizační funkce: Kalendář, OfficeSuite
- Multimédia: 12 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, full HD video, přehrávání DivX
- Baterie: 1 750 mAh
- GPS: ano, A-GPS