Sony Mobile se začíná pořádně rozjíždět. Po hardwarově špičkové Xperii S přináší na trh trochu obyčejnější mobil, který ale má mnohem větší šance zaujmout širší okruh uživatelů. Dostanou telefon s dobrým výkonem i designem a k němu navíc pár zajímavých inovací.
Kapitoly recenze:
Sony Xperia Sola |
|
![]() |
|
Rozměry: 116 × 59 × 10 mm, 107 g | |
Displej: 3,7″, 854 × 480 bodů, 16 mil barev, TFT LCD | |
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android | |
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano | |
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi | |
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk | |
Podrobné specifikace |
I když byla Sony Xperia Sola představena o něco později než tři novinky z barcelonského veletrhu, na trhu jsou tyto telefony uváděny takřka současně. Sola se od svých kolegyň neliší designem, novinky musíme hledat tentokrát jinde. Přesto se ale jedná o velmi podobný telefon jako před pár dny recenzovaná Xperia U. A hned v úvodu snad mohu prozradit i to, že Sola na mě udělala mnohem lepší dojem než papírově mnohem lepší Xperia S.
Design, rozměry
Sony Xperia Sola svoji příslušnost ke značce nezapře, ani kdyby ji rovnou neprozrazovaly popisky. Vzhled je skutečně velmi podobný modelům S, P a U, Sola ale tentokrát vypustila výrazný pruh pod displejem. Menší extravaganci si ale mobil stejně neodpustil. Pod ovládacími tlačítky se totiž nachází malý „schodek“ spodní část mobilu je oproti displeji snížená. Při pohledu ze správného úhlu uvidíte v horní části tohoto schodku prosvítat proužek se světlem. Původně jsem si myslel, že se jedná o netradičně umístěnou informační diodu, ale není tomu tak. Světlo žádný praktičtější efekt nemá, pouze mírně ozvláštňuje vzhled telefonu. Informační dioda mobilu nicméně nechybí, najdete ji na obvyklém místě nad displejem.
Zato umístění jednotlivých hardwarových prvků se žádného standardu nedrží. Pokud jste měli v ruce Xperii U, vězte, že ovládání u Soly je provedeno jinak. Myslím, že bude vyhovovat hlavně levorukým uživatelům. Tlačítko pro zapnutí a probuzení telefonu se totiž nachází na levém boku, korekce hlasitosti je naopak hodně atypicky na pravém boku a docela nízko. Pod ní je ještě spoušť fotoaparátu, pravou horní část pak okupuje microUSB konektor. Horní hranu telefonu zabírá pouze audiokonektor.
Úplně vpravo dole se nachází malý otvor pro poutko. Použití s mobilem není zas tak nereálné, Xperia Sola má hmotnost velmi příjemných 107 g. Současně to také není nikterak přerostlý mobil, výška 116 mm a tloušťka rovných 9,9mm patří u dvoujádrových smartphonů k těm opravdu dobrým hodnotám.
Hlasitý reproduktor je trochu nešťastně umístěný na zádech, tentokrát opravdu sám sobě kazí hlasitou produkci. Mobil doporučuji při přehrávání hudby otočit. Velmi pěkně je zpracovaný objektiv fotoaparátu zasazený do stříbrného kolečka a kolem něj ještě kulatý výstupek v černé barvě. Jeho pravidelný tvar narušuje pouze umístění přisvětlovací diody.
Větší část zadního krytu se dá bez potíží odstranit a dostanete se k baterii. Tedy vlastně nedostanete, baterka je totiž nepřístupná. Tentokrát ale není její ochrana zase tak pevná, myslím, že odhodlaný uživatel by si s krycí fólií nejspíš poradil. Potíže by ovšem nastaly s případnými reklamacemi v servisu.
Většinu z nás určitě potěší, že telefon má slot na SIM kartu klasické velikosti, o kousek výše je otvor pro karty microSD. Paměť tedy můžete rozšiřovat podle libosti.
Telefon se kromě standardní černé barvy prodává také ve velmi atraktivní červené variantě a nemůže chybět ani módní bílá. Odlišné barvy mobil příjemně oživují, vybarví totiž i schodek pod displejem a tak nezůstane úplně černá ani přední strana.
Hardware, příslušenství, displej
Sony Xperia Sola je hardwarově velmi dobře vybavený smartphone. Základem je dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz. Nechybí ani grafický čip ARM Mali 400 GPU. Trochu vyšší by mohla být kapacita operační paměti, 512 MB by vám ale přesto mělo vystačit. Výrobce naopak nešetřil u interní paměti a nabízí rovnou 8 GB. Společně s podporou paměťových karet to představuje více než dobrou hodnotu.
Multimediální výbava představuje u tohoto typu mobilu standard. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, video nabídne HD. Specialitou nejenom tohoto telefonu Sony je focení v 3D. Mobil ale nemá dva objektivy, pouze dokáže scénu nasnímat z více úhlů a pak 3D poskládat.
Displej tvořený minerální sklem má úhlopříčku 3,7“, což bude mnohým zájemcům určitě stačit. Chlubí se speciální úpravou proti poškrábání, chybět nemůže ani technologie Bravia Engine pro lepší čitelnost a podání barev. Nutno přiznat, že v praxi žádný výraznější efekt nepozoruji. Důležitější mi připadá rozlišení displeje, 854 × 480 bodů.
Samozřejmostí je podpora rychlých dat nebo GPS. Telefon ale také disponuje technologií NFC a v jinak naprosto standardním příslušenství (nabíječka, kabel, sluchátka) najdete i dva štítky Smart Tag. O co se jedná, jsme psali ve včerejším článku.
Kapacita baterie je 1320 mAh. Telefon udrží bez větších problémů na příjmu jeden den, pak už si řekne o dobití. Vše ale jako obvykle záleží na konkrétním používání mobilu.
Další konektivitu zajišťuje kromě microUSB ještě bluetooth. Náročnější uživatelé budou postrádat pouze HDMI.
Kapitoly recenze: