Sony Xperia Sola: o dotyk nestojí (recenze)

Reklama

Operační systém

Jsme takřka v polovině roku 2012, Sony ale zatím své nové telefony nedokázala připravit na poslední verzi operačního systému Android. Aktualizace na Ice Cream Sandwich je samozřejmě přislíbená, zatím se ale v telefonu nachází Android 2.3.7. Samozřejmě dobře ukrytý pod grafickým prostředím Timescape.

Ovládání telefonu představuje naprostou klasiku, pod displejem se nachází tři dotyková ovládací tlačítka pro návrat zpět, návrat na pohotovostní displej a přístup k nastavení.

Zamykací obrazovka umí nejenom ztlumit hlasitost telefonu, můžete si na ni také nechat zobrazit informace o zmeškaných událostech.

Pět pohotovostních displejů oživíte řadou zajímavých widgetů, několik je přímo od Sony. Oblíbil jsem si lištu s počasím, která po rozbalení obsahuje podrobnější informace. Naprostou nutností je také widget, který obsahuje nastavení bezdrátových modulů. To totiž nenajdete v horní liště a tak widget představuje elegantní náhradu.

Zobrazení všech widgetů současně lze provést tahem dvou prstů směrem k sobě. Ťuknutím na vybraný widget se přepnete na displej, na kterém se nachází.

Kromě widgetů se dá také upravovat podoba spodní lišty. Přístup do nabídky je nastaven napevno, okolní ikony ale klidně můžete změnit, nebo je nahradit složkou s více položkami.

Hlavní nabídka se nijak neliší od dřívějších modelů. Nabízí několik způsobů přeskládání ikon, nebo snadné odinstalování vybraných aplikací. Stačí klepnout na piktogram v pravém dolním rohu a vybrat si, čeho se chcete zbavit.

Zmínit se ještě musím o barevných tématech, která v telefonu naleznete. Ty vám totiž obarví nejenom pohotovostní obrazovky, dojde také k úpravě podkladu v hlavní nabídce a vybarví se dokonce i jednotlivá menu. Integrace schématu je tedy řešena skutečně důkladně.

Funkce

Nikoho asi nepřekvapí, že ve smartphonu najde vícepoložkový kalendář, možnost psaní e-mailů nebo obchod a aplikacemi. Pojďme si raději ukázat, čím se vás pokusí Xperia Sola zaujmout nejvíce.

Začít asi nejde ničím jiným, než technologií floating touch. O co jde? Ovládání mobilu bez přímého dotyku prstu. Názorně to bylo vidět na předchozím videu.

Ale pozor, floating touch zatím nefunguje všude ani v internetovém prohlížeči. A co je hlavně důležité, displeje se stejně nakonec musíte dotknout, abyste svoji volbu potvrdili. Jedná se tedy momentálně spíše o hračku pro pobavení a ohromení okolí, praktičtější efekt snad přijde postupem času a s Androidem 4. Osobně mě nejvíce bavilo floating touch zkoušet na pohotovostním displeji s živou tapetou od Sony. Poklidné vlnění můžete pohybem prstu nad displejem pořádně rozbouřit.

Kdo si rád hraje, určitě v telefonu ocení i přítomnost Angry Birds a rovnou v plné verzi. Žádných pár volných levelů, tahle hra vám vydrží na pořádně dlouhou dobu.

Z praktičtějších funkcí musím zmínit přítomnost programu Office Suite, i když bohužel nikoliv v plné verzi. Hodně užitečnou položkou je také Šetřič energie. Ten se ale nachází i v dalších telefonech Sony. Nabízí několik variant úspory baterie, které se navíc dají spouštět na vybrané časové období.

Kdo nechce používat obchod Google Play, může vyzkoušet Rádce, což by měly být ověřené a hlavně doporučené aplikace přímo od Sony. Používání služeb Googlu se dá částečně vyhnout i u map. Sony totiž i tento smartphone vybavilo navigací Wisepilot. Ta si ale moc nerozumí s hledáním polohy bez použití datových přenosů a také samotné navigování si musíte koupit (týden za 2,95 euro, měsíc za 5,95 euro). Využití je tak opravdu jen kvůli mapám.

Kapitoly recenze:

Design, rozměry, hardware, příslušenství

Operační systém, funkce

Multimédia, závěr

Reklama