Sony Xperia Sola vs. Xperia U

Reklama

V předchozích dnech jsme pro vás připravili recenze dvou nových telefonů Sony. Nyní se k nim vrátíme ještě jednou a zkusíme rozhodnout, který z nich vybrat.

Přečtěte si:

Recenze Sony Xperia U

Recenze Sony Xperia Sola

Konstrukce

Při psaní tohoto článku mám oba dva telefony přímo před sebou, je to tedy ideální šance, jak co nejlépe rozhodnout, který vybrat. Navíc, oba přístroje jsme měli k dispozici v černé barvě a vzájemná podoba je skutečně jasně patrná. Xperia U je o malý kousek menší, současně jsem také ihned poznal, že se jedná o těžší telefon a navíc i o něco tlustější. Osobně mi moc do oka nepadly ani lehce zakulacená záda tohoto mobilu.

Pro někoho by ovšem mohlo být mnohem důležitější umístění tlačítek po bocích. Rozdíl hledejte hlavně u zapínacího tlačítka a microUSB. Xperia U se zapíná vpravo a otvor je na levém boku, Xperia Sola to má přesně obráceně. Oba telefony navíc nepříliš inteligentně umístily tlačítka hlasitosti, Sola je ale má o kousek níže a tak se i hůře ovládá. Dobře to pro tento mobil nedopadne ani při srovnání spouště fotoaparátu, která je zbytečně tuhá.

Ani jeden z telefonů nemá ideálně umístěný hlasitý reproduktor. Xperia U ale díky kulatějším zádům hraje o něco přirozeněji, i když máte mobil položený displejem vzhůru.

Co bohužel nemohu přehlédnout, jsou horší konstrukční vlastnosti menšího smartphonu. Xperia Sola má záda mnohem pevnější, rozhodně nijak nevržou.

Ovládání

Telefony Sony vždy hodně dbají na stylové provedení, ani tyto přístroje nejsou výjimkou. Zatímco Xperia Sola je ale díky schodku ve spodní části mobilu docela neškodná, Xperia U na sebe bude vždy upozorňovat průhledným proužkem, který se rozsvěcuje různými barvami. Bohužel už ale jeho svícení nemůžete vypnout. Rozhodněte sami, nakolik výrazný chcete svůj mobil mít. S Xperií U na sebe upozorníte rozhodně více.

Světelný proužek s sebou nese také jednu jednoznačně zápornou vlastnost. Pouze do něj totiž Sony umístilo symboly ovládacích tlačítek, mačkat ale musíte černou plochu o malý kousek výš. Opravdu velký rozdíl oproti jednodušeji a pohodlněji řešené Xperii Sola s výraznými symboly i pohodlnějším ovládáním.

Displej

Rozdíl ve velikosti displejů není zásadní. Sola s úhlopříčkou 94 mm vítězí nad 88 mm u Xperie U. Čitelnost je u obou displejů stejná, velmi podobné je i podání barev. Xperia Sola možná jen neměla tak jasnou a zářivou bílou barvu, jedná se ale skutečně o drobný rozdíl.

Xperia Sola zase o trošku lépe reagovala na dotyk. Při listování delším seznamem stačil mnohem menší impuls prstem, aby se seznam rozhýbal, Xperia U byla trošku těžkopádnější. Na druhou stranu měl tento mobil o maličko rychlejší reakce při spouštění konkrétních funkcí, to už jsme ale u další kapitoly.

Hardware a systém

Oba telefony disponují stejným výkonem i operační pamětí. Obrovskou výhodou Soly je ale podpora paměťových karet a do budoucna i NFC. Xperia U může konkurovat jen volnějším přístupem k baterii, ta má ale na druhou stranu menší kapacitu.

Při pohledu do menu obou telefonů budete jen těžko hledat odlišnosti. Chybí možnosti nastavování NFC štítků u Xperie U a tento mobil také nenabízí technologii Floating Touch.

Sony Xperia Sola

Rozměry: 116 × 59 × 10 mm, 107 g
Displej: 3,7″, 854 × 480 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace

V telefonech najdete také stejná schémata, několik shodných fotek se nachází v základní galerii. Co se týká obsahu, rozdíl mezi telefony opravdu nehledejte.

Sony Xperia U

Rozměry: 112 × 54 × 12 mm, 110 g
Displej: 3,5″, 854 × 480 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace

Zbývá tedy rozřešit otázku, který mobil vybrat. Funkčně je na tom o kousek lépe Xperia Sola, nabízí i větší displej a pohodlnější ovládání. V žádném ohledu ale nejde o skutečně zásadní rozdíly a např. v obchodu Alza.cz je rozdíl mezi oběma přístroji takřka 1 100 Kč. A to už je důvod, proč se rozhodnout pro Xperii U. Pokud se tedy smíříte se svítícím proužkem. Pokud naopak nevybíráte podle peněz, ale chcete menší dvoujádrový mobil, berte Xperii Sola.

Sony Xperia Sola lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Sony Xperia U lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama