Sony Xperia T3: hubený kolega s LTE a NFC [recenze]

Reklama

Tenký smartphone s Androidem se bude líbit fanouškům ostřejších tvarů konstrukce, sympatický telefon je velmi dobře vybaven pro data i zábavu, dobrou zprávou je dlouhá výdrž na nabití. 

SonyXperiaT3_1SonyXperiaT3_2

Sony Xperia T3 nepatří mezi špičkové mobily výrobce, to byste museli sáhnout po modelech s označením Z2. Telefon s kvalitními parametry však ostudu neudělá i tak, jen nepočítejte s voděodolnou konstrukcí, více než 1 GB RAM a také podporou 4K videa. Model T3 nemá úmysl překvapit a šokovat, jde o kvalitní telefon se solidní výbavou v tenkém těle.

Sony Xperia T3

Rozměry: 77 × 151 × 7 mm, 148 g
Displej: 5,3″, 720 × 1280 bodů, 16 mil barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1400 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena SONY Xperia T3 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Tělo mobilu vzbuzuje myšlenku, že v ruce držím mobil se 6palcovým displejem, ale bohužel tomu není tak. Tahle placka s tloušťkou jen 7 mm obsahuje displej 5,3 palců a kolem něj se dívám na nevzhledný tlustý tmavý rámeček. Plastová konstrukce s hliníkovým rámem vykazuje solidní pevnost, ovšem není problém ji zkroutit v ruce nebo kapse. Výrobce vsadil na ostřejší rysy, které se na Xperiích líbí spoustě uživatelům. Lesklý rámeček po obvodu má jasné hrany a tak v ruce můžou někoho tlačit, mě to nijak nevadilo.

XperiaT3_8XperiaT3_7

Nad displejem nechybí přední kamera a také výrazná vícebarevná informační dioda, přímo pod mřížkou reproduktoru. Její svit je hodně silný, takže v noci vás to může až vzbudit. Indikuje různé typy událostí a to jinou barvou, styl upozornění nelze konfigurovat. Ovládání systému kromě dotyků na displeji podporuje trojice senzorových tlačítek. Ty se však rozsvítí až na displeji, nejsou součástí konstrukce mobilu pod ním. Další volný prostor pod displejem je tak nevyužitý.

XperiaT3_1XperiaT3_6

Obraz displeje s technologií IPS je jasně zářivý při maximálním jasu a manuálním podsvícením. Jinak automatické čidlo podsvětlením šetří dle okolních podmínek, zase prodlouží výdrž baterie. Displej mění barvy už při mírném naklonění mobilu, podání barev při přímém pohledu je kvalitní. Na dotyky reaguje displej spolehlivě, dokonce podporuje ovládání v rukavicích, to se bude brzy hodit. Rozlišení 720 × 1 280 bodů dostačuje a jelikož v rukou nemám vlajkovou loď, tak bych nečekal 1080p.

XperiaT3_5XperiaT3_4

Konstrukce nepodporuje prachu- a voděodolnost, i tak sloty microSD a microSIM schovává krytka na pravé straně. O něco níže je výrazné kulaté tlačítko zámku/vypnutí, ještě níže ovladač hlasitosti a samostatná spoušť fotoaparátu. Nahoře se vyjímá nezbytný 3,5mm jack sluchátek, netradičně vlevo pak microUSB. Dole ve výřezech možná využijete poutko a zcela určitě citlivý mikrofon.

XperiaT3_3XperiaT3_2

Záda Xperie dostala matný neklouzavý povrch s tendencí uchovávat prach a vrypy. Měkčí povrch je příjemný na dotek, jeho ušmudlání už ale dobře nevypadá. Zcela v rožku se tísní objektiv 8Mpx fotoaparátu se silným LED bleskem. Logo NFC naznačuje podporu bezdrátového spojení a párování, ve spodní části bydlí hlasitý reproduktor. Jeho výkon je hodně slušný jak pro zvonění, tak pro hudbu.

Systém, funkce

Operační systém Android 4.4.2. s grafickou nadstavbou velmi solidně pohání 4jádrový procesor Snapdragon a 1 GB RAM. Dostatečný výkon potvrzuje fakt, že se mobil netrhá, nezasekává, během 14 denního používání pracoval k plné spokojenosti. Využití aplikací spoléhá na 1 GB RAM, vždy bylo asi 150 MB volných. Ohledně vnitřní paměti zjistíte, že z 8 GB je k mání necelých 5 GB a po instalaci potřebných aplikací a pár her máte už jen 2 GB. Takže s nákupem microSD karty počítejte pro jistotu.

SonyXperiaT3_displej_1SonyXperiaT3_displej_2SonyXperiaT3_displej_8

Z datové konektivity nechybí nic důležitého, nezapomíná se na NFC a také LTE, které se stále více rozšiřuje i u nás. Telefon potěší informační lištou s možností změny zástupců rychlého nastavení spojení, aktivace NFC apod. Na hlavním displeji pak zůstává stabilně spodní pruh s ikonami zástupců, pohotovostní displeje  pak obsahují tradičně widgety a aplikace. Telefon umí změnit tvář výběrem grafického schématu nebo jednotlivých tapet na zamykací obrazovce a na displejích.

SonyXperiaT3_displej_3SonyXperiaT3_displej_6SonyXperiaT3_displej_7

Hlavní nabídka podporuje zobrazení ikon dle uvážení majitele, dle abecedy, používání a data instalace. Základní výbava přináší praktické aplikace od Googlu, také Sony se přidává aplikacemi přehrávače, alba a videa, také služba Socialife vás nenechá vydechnout od zpráv ze světa, portál Sony select zase poskytuje další obsah pro Xperie. Telefon obsahuje čtečku QR kódůale doinstalovat je třeba svítilnu.

SonyXperiaT3_displej_4SonyXperiaT3_displej_5

V nastavení se nachází rozšířené možnosti řízení využití baterie, STAMINA režim apod. Telefon je na tom s výdrží dobře, při obvyklém rytmu dobíjení každý den můžete třeba o víkendech vynechat, telefon vydrží v pohotovosti bez potíží. Při využití fotoaparátu počítejte s mírnými přepaly světlých míst, ostrost i podání barev je v pořádku. Problém nepředstavuje makro a focení v interiéru bez blesku. Ohledně videa 1080p bych uvítal lepší stabilizátor a citlivější mikrofon. I při aktivaci funkce SteadyShot se záběr trochu třese a zimou to není.

SonyXperiaT3_4SonyXperiaT3_3SonyXperiaT3_2SonyXperiaT3_1

Závěr

Xperia T3 mne rozhodně potěšila tenkou konstrukcí, hladkým chodem systému a aplikací, rovněž dobrou výdrží na nabití. Trochu zklame velikostí displeje a kvalitou obrazu pod úhly. S cenou skoro 7 tisíc korun už tak sympaticky nevypadá, kdyby se vešel do 6 tisíc, můžu doporučit.

Reklama