Sony Xperia Tablet Z: ultimátní voděodolný stroj [recenze]

Reklama

Zajímavý tablet od Sony vybízí k používání na pláži a ve vodě. Odolá prachu i tekutinám, nabízí velký výkon díky 4jádrovému procesoru a dlouhou výdrž se 6 000mAh akumulátorem.

SonyXperiaTabletZ_19

Stylový tablet Sony Xperia Tablet Z se drží minimalistického a moderního designu výrobků Sony Xperia. Bezmála půl kilogramu vážící přístroj nabízí displej s velikostí 10,1 palců s fullHD rozlišením 1 920 × 1 200 bodů. Chrání jej tvrzené sklo, které podtrhuje odolnost tabletu danou stupni krytí IP55 a IP57 (částečná ochrana proti prachu, úplná ochrana proti tryskající vodě a ponoření v 1 m na 30 min). Tablet lze u nás koupit v tmavé variantě, výrobce má i model s bílými zády.

Sony Xperia Tablet Z

Rozměry: 172 × 266 × 7 mm, 495 g
Displej: 10,1″, 1200 × 1920 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 8,1 Mpx, video: 1080p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Z SGP311E2/B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Video výrobce – Sony Xperia Tablet Z

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=h5QWbURNEpA

Součástí tabletu je strohé příslušenství, tedy jen nabíječka a USB kabel. Je zarážející, že nabíječka má výstup jen 1,5 A, a tak dobíjení 6 000 mAh baterie je záležitostí mnohahodinovou (klidně i víc jak 6 hodin). Konstrukce tabletu je plastová a dá se mírně prohýbat, raději bych uvítal odolnější kovový rámeček. Displej patří určitě k nejlepším prvkům výbavy, má dobré podání barev, systém Bravia Engine 2 generuje parádní obraz. Displej skvěle reaguje na doteky, jeho jas řídíte vy nebo čidlo. Nad displejem bdí přední kamera a nezbytné logo Sony.

SonyXperiaTabletZ_11SonyXperiaTabletZ_10

Podobně jako u voděodolného smartphonu Sony Xperia Z, i tady se zapracovalo na rozmístění všech konektorů a krytek, aby přístroj šel v klidu koupat ve vodě. Tenké hrany moc místa nenabízejí a tak dlouho pátrat nebudete. Tablet má ve spodních rozích reproduktory, vlevo dole je také microUSB konektor pro spojení s PC, také jako USB MAss Storage a HDMI výstup. Stejná hrana poskytuje slot microSDHC a rovněž microSIM. Ano, s tímto tabletem se datového spojení nezbavíte ani v lese, budete stále na příjmu.

SonyXperiaTabletZ_2SonyXperiaTabletZ_1

Levý bok má nepřehlédnutelné vypínací a zamykací tlačítko. Pod krytkou trůní 3,5mm jack a o něco níže nahmatáte ovladač hlasitosti. Odkryté plošky kontaktů navádí k dokoupení kolébky pro tablet za další tisícovky. Pak se bude tablet lépe dobíjet a majitelé si užijí pohodlnějšího sledování displeje.

SonyXperiaTabletZ_7SonyXperiaTabletZ_5

Záda mobilu se po chvíli používání špiní otisky. Povrch je totiž pogumovaný a tak láká nečistoty a mastnotu. Oko 8,1Mpx snímače se zabydlelo v rohu tmavého prostoru, ovšem proč výrobce zapomněl na LED? Takto si ani neposvítíte, ani ve tmě nevyfotíte. Přitom snímač fotit umí, potíže nejsou ani v fullHD videích.

SonyXperiaTabletZ_6SonyXperiaTabletZ_8SonyXperiaTabletZ_9SonyXperiaTabletZ_4

Voděodolnost celé konstrukce je bezvadná věc, klidně můžete tablet omývat vodou, pokud jej omylem něčím polijete apod.

SonyXperiaTabletZ_13SonyXperiaTabletZ_16

Uvnitř Sony se skrývá mocný výkon 4jádrového procesoru Qualcomm s taktovanými jádry na 1,5 GHz. Ten ještě podporuje 2 GB RAM a grafický čip Adreno 320. Během 14 dní používání se mi nestalo, že bych někdy čekal na nějakou operaci, spuštění aplikace apod. Vše je bleskové a plynulé, včetně náročných her. V tabletu se nachází 16GB vnitřní paměti, z níž je po spuštění volných asi 10 GB. Kapacitu snadno zaplníte filmy a hrami, aplikacemi, proto přichází na řadu microSDHC karta.

SonyXperiaTabletZ_displej_1SonyXperiaTabletZ_displej_2

Nejsem nijak náročný na prostřední Androidu, ovšem tady je další silný důvod ke koupi. Sony má prostředí Androidu 4.2 upravené tak, jako byste měli smartphone Sony Xperia. Efektní grafika, tmavý motiv, grafické ikonky. K hornímu okraji lze uložit několik programů pro rychlé spuštění. Další aplikace se mohou nacházet ve složkách nebo seznamu miniaplikací. Hlavní nabídka obsahuje i widgety k umístění na pohotovostní displeje, vše se dá snadno zvládnout.

SonyXperiaTabletZ_displej_4SonyXperiaTabletZ_displej_5

Sony nezapomnělo na hudební a video přehrávač, dokonce mezi aplikacemi najdete dálkový ovladač. Jednoduché nastavení počeštěné aplikace vás snadno navede ke spárování s vaším přístrojem, nemusí jít jen o TV. Kupodivu tu není žádný standardní prohlížeč, pracuje se s Chrome. Nechybí zásoba organizačních funkcí a také aplikace pro dokumenty.

SonyXperiaTabletZ_displej_6SonyXperiaTabletZ_displej_3

S 8,1Mpx snímačem se fotit dá ve slušné kvalitě, ovšem hledejte dobré světelné podmínky, v opačném případě je to horší a horší.

SonyXperiaTabletZ_foto_2SonyXperiaTabletZ_foto_1

Závěr

Povedený tablet uchvátí stylovým designem a odolností proti vodě a prachu. Líbit se bude určitě obraz displeje a velkou pochvalu sklízí hardwarový výkon. Výrobci vytýkám absenci LED u fotoaparátu a slabou nabíječku. Také počítejte s dokoupením sluchátek a třeba i kabelu HDMI. Tablet se neztratí v datových přenosech mimo Wi-Fi a to je výzvou pro zájemce o spolehlivý stroj pro trvalé spojení s pracovními e-maily a informacemi.

Reklama