Sony Xperia Tipo: vyhrazeno pro ženy! [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Malý telefon s malým výkonem? Tak to není zas až taková pravda, pro chod Androidu 4.0.4 s grafickou nadstavbou výrobce Time Scape postačí i 800MHz procesor a 512MB RAM. Ovšem pozor, skoro každý den se mi stávalo, že telefon občas nechtěl jet nebo nereagoval. Stávalo se to třeba při odemknutí, příjmu hovoru, surfování, jakoby jej něco přibrzdilo. Operaci pak ale vždy vykonal, jen to chvilinku trvalo. Pro uživatelská data zbývá necelých 3 GB, ale na vloženou 4GB kartu toho dáte taky docela dost. Dobrou zprávou je přítomnost datových přenosů v 3G včetně HSDPA a HSUPA, takže tady problém nebude. Že se s mobilem neztratíte díky GPS, snad už nemá cenu dodávat.

Na vyladění telefonu s oblečením můžete použít jedno ze sedmi grafických témat. Widgety, aplikace, složky, zkratky se dávají na 5 pohotovostních obrazovek. Z nabídky si určitě vyberete, je tu mnoho typů oblíbených kontakt, nechybí počasí, záložky prohlížeče, hodiny, fotografie atd. Základní nabídka čtyř ikon u spodního okraje je také upravitelná, ale proč si tam nenechat odkazy na obchod, multimédiea, zprávy a hovory. V informační liště bych uvítal přepínače datových přenosů, vibrací a podobně, tohle ale řeší speciální widget.

Hlavní nabídka se nachází na listech, kterými nelze procházet dokola. Vtipné je možné řazení aplikací podle abecedy, nejpoužívanějších, nedávno instalovaných nebo podle vaší chuti. Nikoho asi už nevyrazí dech synchronizace Gmailu, aplikace rozpoznání hudby TrackID, Google Mapy a navigace, hodiny, kalkulačka, čtečka QR kódů či balík OfficeSuite na dokumenty. Dobře funguje FM rádio i hlasové vytáčení a vyhledávání. Na mobilu jsem hrál nejnovější hru Bad Piggies a jelo to solidně. Po doinstalování MX Playeru jsem se díval na filmy DivX, i když to na menším displeji není to pravé ořechové. Zajímavou aplikací je úspora energie, kdy lze upravit postupné vypínání Wi-Fi, GPS, bluetooth a dalších funkcí, aby mobil dlouho vydržel. Spoření se může startovat při nastavení úrovně nabití. Abych nezapomněl, s voláním a zprávami nemá mobil potíže. Zprávy se řadí do konverzací, podržením prstu se nabízí funkce dalšího použití, kopírování do schránky atp.

Na fotky a video se podívejte sami. Za dobrého osvětlení to ještě jde, od VGA videa nečekejte zázraky. Vyložený odpad to není, ale rodinné oslavy bych s mobilem raději netočil… A to jí také chybí hardwarová spoušť.

Sony Xperia Tipo fotí a natáčí

Závěr

Jaký verdikt si Xperia Tipo zaslouží? Je malá, pracovitá, občas udýchaná, při focení neschopná. Snaží se v datových přenosech, nabízí praktické aplikace a widgety. Navíc zuřivě mává cenovkou s hodně zajímavou částkou a ještě přihazuje bohaté příslušenství!

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama