Sony Xperia U: ošálí vás barvami? (recenze)

Reklama

Drobný telefon mezi ostatními modely řady Xperia výrazně září, a to doslova. Designový proužek pod displejem mění barvy dle toho, co je na displeji. Někoho potěší výměnná barevná plastová brada. Dá se však Xperii odpustit třeba malá vnitřní paměť?

Sony Xperia U patří do rodiny Xperií řady NXT, představené letos na barcelonském výstavišti. V redakci jsme testovali model S, následuje U, viděli jste videopreview Sola a následuje P. Xperia U patří mezi levnější mobily, koupíte jej asi za 6 500 Kč. Přestože se již nacházíme v době Androidu 4.0, Xperie na své updaty ještě čekají, model U tak má pouze Android 2.3.7.

Sony Xperia U lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce
 2. Hardware, systém, fotogalerie, závěr, parametry

Sony Xperia U – proč ne/koupit?

 • Svítící průhledný proužek, někdy až moc výrazný
 • Proužek nefunguje jako informační dioda
 • Nevýrazná informační dioda
 • Výměnná barevná brada, dvě v balení
 • Chybí slot microSDHC, jen 4 GB pro uživatele
 • Fotoaparát 5 Mpx jen 4:3
 • Fotoaparát nahraje 720p video
 • Brzy aktualizace na Android 4.0

Sony Xperia U na videu

Konstrukce

Všechny nové Xperie jsou si hodně podobné a tak hledání rozdílů zahrnuje koumání v parametrech. Na první pohled se však model U liší, má totiž oddělávací bradu a tak se dá mobil snadno odlišit od ostatních. V balení našeho testovacího kusu byly hned dvě – černá a růžová. Co jsem se díval po obchodech, prodává se i bílá konstrukce, tentokrát se žlutou nebo bílou bradou. Barevný kousek plastu na své místě drží pevně, dle mého názoru však častou výměnou možná trochu povolí.

Hranaté tělo se designové povedlo. Ostřejší hrany se budou líbit hlavně pánům, v ruce se mobil drží jistě, zadní kryt je totiž pogumovaný. Právě záda mobilu jsou prohnutá, toť další poznávací prvek Xperií. Průhledný proužek pod displejem jsme také již viděli u modelu S, ovšem zde se koná překvapení. Proužek je podsvícený a barva se mění několika barvami podle toho, jaká barva dominuje na displeji. To platí pouze v případě prohlížení fotek nebo přehrávání hudby (dle fotky alba), na našem videu to uvidíte dobře. Při běžném použití proužek svítí modře a bohužel nefunguje jako informační dioda.

V proužku se skrývají nepatrné symboly trojice senzorových kláves (vracečka, menu a kontextová nabídka), potmě je budete hledat namátkově. Trojice malých teček s jejich umístěním totiž nijak nesvítí. Světelný proužek svítí velmi výrazně, až je to při nočním používání mobilu otravné, nelze intenzitu nijak řídit, ani jej nějak vypnout. Počítejte s tím, že proužek se rozsvítí pokaždé, kdy budete kontrolovat displej třeba pro zjištění času. Výrazné modré světlo tak upoutá pozornost, ať už jste v hospodě, MHD nebo jinde.

Informační dioda se ukrývá v pravém horním rohu a původně jsem si jí ani nevšiml. Její výkon je totiž tak slabý, že ve dne ji snadno přehlédnete. Přitom třeba zeleně poblikává a dává najevo novou zprávu. Diodu doprovází přední kamera, třeba ji někdo použije alespoň jako virtuální zrcátko, k čemu jinému.

Velikost displeje ukazuje 3,5″, což je přesně 43 × 78 mm prostoru pro rozlišení 854 × 480 bodů. Velmi jemný a kvalitní obraz podpořený technologií Bravia Engine opravdu stojí za pozornost a je radost se na něj dívat. I na slunci je obstojně čitelný, krycí plast se pod větším tlakem prohýbá, až na displeji uvidíte „duhu“. Aby vám krycí plast co nejdéle vydržel neporušený, výrobce přibalil i jednu přesnou průhlednou folii. Pochválit musím zřetelný reproduktor nad displejem, druhou stranu uslyšíte i v rušné MHD. Stejně tak si druhá strana nestěžovala na mikrofon.

Z levé strany se zasouvá microUSB kabel, s patřičnou redukcí (kterou v krabici nenajdete) lze k mobilu zapojit USB flashdisk. Nahoře pak využijete 3,5mm jack a přibalené pecky. Jejich kvalita není vyloženě špatná, mému gustu však neodpovídají. Zvukový projev je hodně plochý. Díky modulu na kabelu s nimi však vyřídíte hovory. Pravá strana je na tlačítka bohatší. Nejvýše sídlí zámek mobilu, uprostřed strany dvojtlačítko hlasitosti a níže spoušť fotoaparátu. Spoušť je dvoupolohová a stejně jako ostatní tlačítka se tiskne jistě s cvaknutím. Záda mobilu obsadil 5Mpx fotoaparát s HD videem a jediná LED pro blesk. Snímač podporuje tvorbu panoramat, ve formátu 16 : 9 fotí bohužel jen ve 3 Mpx, jinak musí stačit poměr 4 : 3 pro 5 Mpx. Je zajímavé, že při zamknutém telefonu stačí stisknout spoušť a pořídíte snímek. Drobný hlasitý reproduktor vedle objektivu umí být pořádně slyšet, pokud jej zrovna nemáte v kapse.

Kryt baterie se snímá velmi snadno, stačí trochu zatlačit. Marně bychom nyní hledali microSDHC slot, výrobce tento luxus nedopřál. Vnitřní 8GB paměť je přístupná jen z poloviny, což může být hodně velký handicap. Z boku se vkládá SIM klasických rozměrů, snadno vyjmete akumulátor s kapacitou 1 230 mAh. Kdyby výrobce vložil o něco větší baterii, nezlobil bych se. Takto jsem denně dobíjel. Trvalá synchronizace, hovory, zprávy, hraní her, poslech hudby, stahování aplikací, to vše dá mobilu pořádně zabrat.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce
 2. Hardware, systém, fotogalerie, závěr, parametry

Reklama