Sony Xperia X Compact: malý a výkonný [recenze]

Reklama

Tenhle telefon umí udělat radost. Nejen kompaktními rozměry, ale také našlapanou výbavou, skvělým displejem a fotoaparátem. Bohužel mu na kráse ubírají plasty na těle.

Sony_Xperia_X_compact_2

Sony Xperia X compact

Rozměry: 129 × 65 × 10 mm, 135 g
Displej: 4,6″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia X Compact v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia X Compact patří mezi telefony kapesní velikosti, na výšku má jen 129 mm a zavděk tak musíme vzít jen 4,6palcovým displejem. Plastový telefon za nemalých 12 500 Kč koupíte v černé nebo bílé variantě, v ceně je pouze USB kabel a nabíječka. Xperia X Compact patří do rodiny Xperií X a XZ, více o nich v našem článku. Jsou to nejlépe vybavené telefony výrobce a tak by ně mělobýt spolehnutí.

sony_xperia_x_compact_13sony_xperia_x_compact_12sony_xperia_x_compact_11sony_xperia_x_compact_10

Malá Xperia má společné znaky s vlajkovou lodí XZ, rozídly najdeme hlavně v absenci voděodolnosti konstrukce, což je velká škoda. Drobný mobil by určitě rád dělal parťáka i v dešti. Od lepšího sourozence má USB-C konektor i čtečku otisků prstů v tlačítku zámku. Výrobce šetřil výkonem procesoru a na dalších detailech. Shodně však má povedený 23Mpx fotoaparát.

sony_xperia_x_compact_9sony_xperia_x_compact_8

Xperia X Compact se v ruce cítí jako doma, zaoblené hrany plastového těla jsou příjemné na dotek, leštěný povrch na zádech bohužel snadno pochytá drobné škrábance. Jen 135 g hmotnosti je skvělý údaj na takto špičkový mobil, ovšem za cenu menšího displeje. Velikost IPS LCD není moc dostačující na pohodlné čtení a surfování, či zadávání znaků na klávesnici, doporučuji zvětšit font nabídek. Reakce displeje na ovládání jsou rychlé, obraz je viditelný i na jasném světle. Za pozornost stojí dva reproduktory nad a pod displejem, při hraní her si užijete zvuky dosyta!

sony_xperia_x_compact_7sony_xperia_x_compact_6

Pravý horní roh je vyhrazen LED notifikační diodě, nechybí přední kamerka a tlačítka ovládání Androidu se objeví po rozsvícení displeje. Nahoře se připojí sluchátka, výstup je velice kvalitní! Dole potřebujete pro nabití USB-C konektor, na pravém boku oceníte dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Samozřejmostí je ovládání hlasitosti, to by však mohlo být v horní polovině strany, takto je příliš nízko. Hlavní tlačítko zámku pak osbahuje čtečku otisků prstů, tu nastavíte v menu pro odemykání i spuštění aplikací.

sony_xperia_x_compact_1sony_xperia_x_compact_2sony_xperia_x_compact_3sony_xperia_x_compact_4

Záda mobilu plynule přecházejí z boků, kus plastu kryje baterii a k té se nedá nijak dostat. Nechybí NFC čip a samozřejmě objektiv fotoaparátu s LED bleskem. SIM kartu a microSD kartu vložíte do šuplíku na levém boku. Při nabíjení počítejte s tím, že se mobil citelně zahřívá na zádech.

sony_xperia_x_compact_displej_1sony_xperia_x_compact_displej_2sony_xperia_x_compact_displej_3sony_xperia_x_compact_displej_4sony_xperia_x_compact_displej_5sony_xperia_x_compact_displej_6sony_xperia_x_compact_displej_7

Xperia X Compact pracuje se 6jádrovým procesorem 1,8 GHz a 3 GB RAM, v paměti je 32 GB místa. V systému je předinstalováno několik aplikací výrobce a další aplikace třetích stran, jako třeba AVG a Amazon. Pro rychlejší psaní je instalována klávesnice Swiftkey. Telefon spolehlivě pracuje v LTE a Wi-Fi sítích, připomínky nemám ke kvalitě hovor, vše funguje, jak má.

Sony Xperia X Compact –  fotogaleri

sony_xperia_x_compact_foto_6sony_xperia_x_compact_foto_5sony_xperia_x_compact_foto_4sony_xperia_x_compact_foto_2sony_xperia_x_compact_foto_3sony_xperia_x_compact_foto_1

Přo focení lze využít automatické režimy, nebo si pohrát s nastavením. Fotoaparát se většinou chytá dobře a reflektuje okolní podmínky přimeřeně. Fotky jsou vyvážené, ostré, barevné sedí. Při točení 1080p videí pracuje softwarová stabilizace. Na focení lze mobil doporučit.

Sony Xperia X Compact – 1080p video

Sony Xperia X Compact dokazuje, že i malý telefon dokáže velké divy, zamrzí vyloženě plastová konstrukce, který se mírně škrábe, hodila by se voděodolnost. Potěší dobrý obraz displeje, výborný fotoaparát a samozřejmě výkon hardwaru.

Reklama