Sony Xperia X Performance: příliš drahá špička [recenze]

Reklama

Nejvyšší model Xperia vás chce nalákat na odolnou konstrukci proti vodě a prachu, na výkonný hardware a slušný fotoaparát. S ohledem na cenu to však bude mít hodně těžké na prosazení.

Sony_Xperia_X_Performance_3Sony_Xperia_X_Performance_2

Sony Xperia X Performance

Rozměry: 145 × 71 × 8 mm, 164 g
Displej: 5″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Triluminos
Procesor, systém: ? MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia X Performance Single SIM F8131 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia X Performance stojí bezmála 20 000 Kč, takže první sympatie opadají velmi rychle. Koupit ji můžete v nudné černé nebo o něco hezčí bílé variantě, bohužel není k mání nějaká barevnější nebo například stylová zlatá. Eleganci ostřejších hran konstrukce známe od vidění už dlouhá léta, tady se X Performance nevybočuje od předchůdců rodiny Xperia.

Sony_Xperia_X_Performance_7Sony_Xperia_X_Performance_5

Součástí těla je broušený hliník, který tvoří hlavně záda, pevnost konstrukce zajišťuje ochranné sklo displeje Gorilla Glass 4 s decentním zaoblením po okrajích. Mobil se v kapse nijak nezkroutí, je opravdu spolehlivě pevný. 6palcový displej s fullHD rozlišením poskytuje skvělý obraz a i na sluníčku něco uvidíte vždycky. Nad displejem se nachází informační LED, samozřejmostí je přední kamera, možn bych ještě očekával přední blesk pro selfie (viděli jsme třeba u Honoru 7).

Sony_Xperia_X_Performance_1Sony_Xperia_X_Performance_2

Reakce displeje na dotyky jsou perfektní, povrch se nepatrně umašťuje prsty, nic nepříjemného. Mřížky reproduktorů se viditelně zanáší prachem, s tím se musíme smířit. Jejich výkon je však hodně dobrý a díky umístění je uslyšíte stoprocentně. Senzorová tlačítka displeje jsou součástí systému a rozsvítí se společně s mobilem. Horní strana obsahuje 3,5mm jack se skvělým zvukem, hned vedle je pak jeden z dvojice mikrofonů. Marně bychom hledali třeba častý infraport.

Sony_Xperia_X_Performance_4Sony_Xperia_X_Performance_3

Durhý mikrofon sídlí dole s microUSB, který není krytý a přesto je vodotěsný. Pevné uzavření krytky pro SIM a microSD bduete kontrolovat na levém boku, na pravém jsou pak tradiční tlačítka včetně spouště fotoaparátu. Ta umožné cvakání záběrů třeba pod vodou. Hlavní stříbrné tlačítko pak obsahuje čtečku otisků prstů, tam se prst přikládá a mobil je řádně zabezpečen.

Sony_Xperia_X_Performance_8Sony_Xperia_X_Performance_6

Záda z kovu trpí na jemné i větší šrábance, v našem případě mobil utrpěl venkovní pád a byl tak poškrábán na více místech. Kov citelně chladí i hřeje, záleží na okolních podmínkách a také , zda na mobilu hrajete hry nebo třeba natáčíte dlouhá videa. V rohu konstrukce sídlí fotoaparát, pozice to není zrovna ideální, několikrát jsem do záběru vložil prst při držení telefonu. LED blesk není moc výkonný, při použití jako svítilny počítejte se slabým dosvitem. Jelikož je konstrukce uzavřená, věříme výrobci, že je uvnitř akumulátor s kapacitou 2 700 mAh. Výdrž je tradičně jednodenní na jistotu, při rozumném využití klidně dva dny. Záleží na preferencích, cestování s mobilem, hlášení k Wi-Fi atd.

Sony_Xperia_X_Performance_displej_5Sony_Xperia_X_Performance_displej_4Sony_Xperia_X_Performance_displej_3

8 jader procesoru a 3 GB RAM, to je solidní základ pro spolehlivý chod Androidu 6.0. Vnitřní paměť s kapacitou 32 GB bude po spuštění a instaslaci nezbytností asi poloviční, to už moc nepotěší. Prostředí je upraveno jen minimálně, počítejte s hromadou aplikací výrobce, ať je řeč o různých editorech multimédií, doplňcích pro organizaci času apod. Mobil si poradí s hraním nejnovějších her, o tom není snad pochyb, včetně Pokemon Go. (počítejte se zahříváním).

Sony_Xperia_X_Performance_displej_2Sony_Xperia_X_Performance_displej_1Sony_Xperia_X_Performance_displej_7

Telefon fotí s 23Mpx snímačem, nabízí spoustu režimů, osobně nejčastěji používám automatiku. Při pěkném počasí se povedou skvělé záběry, včetně maker, občas mírně neodpovídají barvy. Pro natáčení videí je podporováno maximálně 1080p rozlišení, i tak to bohatě dostačuje, 4K není potřeba. Ovšem když přihlédnete k ceně mobilu, mohlo by tu 4K být.

Sony_Xperia_X_Performance_foto_4Sony_Xperia_X_Performance_foto_7Sony_Xperia_X_Performance_foto_8Sony_Xperia_X_Performance_foto_2Sony_Xperia_X_Performance_foto_1Sony_Xperia_X_Performance_foto_6Sony_Xperia_X_Performance_foto_5

Xperia X Performance video

Sony Xperia X Performance to má hodně těžké, cenová politika mu zrovna nepomáhá, nepřináší nic revolučního, designově nepřekvapí a ničím vyloženě neohromí.

 

 

Reklama