Sony Xperia Z: šup s ním do piva! [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Pokud toužíte po telefonu s mnoha jádry a výkonem, tak Sony Xperia Z je mobil pro vás. Android 4.1.2 totiž pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm a 2 GB RAM k tomu. Další zajímavý údaj je o vnitřní paměti, ta ukazuje 16 GB, tedy skoro 12 GB pro uživatele. A to je dostatek i pro instalaci náročných her a aplikací. Z datové konektivity se počítá s 3G sítěmi a také LTE, pak zbývá Wi-Fi a bluetooth 4.0, i NFC.

SonyXperiaZ_displej_22SonyXperiaZ_displej_21SonyXperiaZ_displej_20SonyXperiaZ_displej_19SonyXperiaZ_displej_1

Android je tradičně vybaven nadstavbou Timescape, která přináší nějaké vylepšení a usnadnění práce s mobilem. Zamykací obrazovka je standardně vybavena rychlým spuštěním přehrávače a fotoaparátu. Odtud lze také stáhnout informační lištu, která dostala čtyři přepínače pro vyzváněcí profil, aktivaci Wi-Fi, bluetooth a datových přenosů. Krajním tlačítkem se hned dostanete do nastavení. Zamykací obrazovka se odemyká animací pohybem prstu nahoru nebo dolů.

SonyXperiaZ_displej_2SonyXperiaZ_displej_3SonyXperiaZ_displej_4SonyXperiaZ_displej_5SonyXperiaZ_displej_6

Zobrazit si můžete nechat stav baterie, netřeba instalovat nějaký widget. Spodní senzorová tlačítka nabízí funkce návratu, zobrazení hlavního pohotovostního displeje a naposledy spuštěných aplikací. Tady se zjeví i lišta tzv. malých aplikací, které se spustí nade všemi ikonami na displeji. Jde o záznamník, kalkulačku, poznámky apod. Moc nechápu, proč se v Xperii nedá procházet mezi pohotovostními displeji stále dokola. Musíte se tak vždy vracet nebo využít tlačítko níže. Podržením prstu se ukáže nabídka widgetů, aplikací, tapet a schémat, takže si s nastavením doslova vyhrajete.

SonyXperiaZ_displej_7SonyXperiaZ_displej_8SonyXperiaZ_displej_9SonyXperiaZ_displej_10SonyXperiaZ_displej_11

Spodní lištu s aplikacemi také upravíte, jak chcete, v hlavní nabídce si zase utřídíte aplikace podle svého řazení, abecedně, nedávno nainstalovaných nebo nejpoužívanějších. Po přihlášení k Google účtu se do telefonu nahrnou kontakty, naplní se kalendář a díky přístupu do Google Play obchodu nainstalujete spoustu aplikací. Pár zajímavých dostanete od Sony, použitelný je aktivní widget počasí z Accuweather, líbí se mi velké digitální hodiny, po klepnutí aktivují nastavení budíků. Sony na hlavní displej umístil odkazy na přehrávač Walkman, Album fotek, Filmy a aplikace Sony Select k výběru aplikací. Docela povedená mi přijde aplikace Socialife, jde o sociální hub, v němž se spojují proudy informací z Facebooku i Twitteru.

SonyXperiaZ_displej_17SonyXperiaZ_displej_16SonyXperiaZ_displej_15SonyXperiaZ_displej_14SonyXperiaZ_displej_13

Předinstalovány jsou také funkce pro zálohování a obnovu dat, nechybí McAfee Security, čtečka QR kódů Neoreader a také FM rádio s RDS. Na dokumenty použijete OfficeSuite, spokojeni budete s GPS navigací s módem Sony Car pro bezpečnější jízdu. Pro chvíle zábavy je nachystán Walkman přehrávač a nutno dodat, že přibalená sluchátka hrají opravdu skvěle.

SonyXperiaZ_foto_6SonyXperiaZ_foto_7SonyXperiaZ_foto_8SonyXperiaZ_foto_9

Další fotky a video najdete v našem předchozím článku. Pro focení pracuje 13Mpx snímač s autofokusem a LED bleskem. Absence spouště je dost zásadní, těžko tak pořídíte takové autoportréty z ruky. V základu je automatický režim, který tipuje, o jakou situaci se jedná a jak nastavit snímač. Raději jsem fotil na obyčejný automat, fotky mi připadaly povedenější. Vedle spouště je hned aktivace nahrávání fullHD videa, netřeba složitě přepínat režimy.

Závěr

Sony Xperia Z je drahý a odolný smartphone s vysokým hardwarovým výkonem. Zamrzí drobnosti, jako prohýbání konstrukce, upatlaná zadní strana, zahnutý jack sluchátek, chybějící spoušť fotoaparátu, ne moc designově vydařený zámek mobilu. Xperia Z spolehlivě poslouží v datových přenosech, velký displej je velice komfortní na ovládání všech funkcí, a odolnost IP57 se někdy může hodit, třeba v dešti. Trochu mi vadí nepřesvědčivý TFT displej, také nečistoty ve škvírách konstrukce. Zkrátka těch „ale“ je bohužel moc.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama