Sony Xperia Z1: sympaťák do nepohody [recenze]

Atraktivní telefon s hranatou konstrukcí ukrývá velký výkon a bohatou funkční výbavu, kterou umí ohromit. Sony navíc přihazuje odolnost proti vodě a prachu, tu jen tak někdo nemá.

Sony Xperia Z1 patří mezi nejlepší telefony na trhu a to oprávněně. Smartphone pořídíte v bílé nebo tmavé variantě, v každém případě se spolehnete na parádní displej i kvalitní 21Mpx fotoaparát.

Sony Xperia Z1

Rozměry: 144 × 74 × 9 mm, 169 g
Displej: 5″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 2200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 22 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Z1 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Konstrukce

Hned při prvním seznámení je zřejmé, že tento telefon umí hrát na city. Pevná a těžká konstrukce se musí líbit fanouškům mobilní techniky. 170 g hmotnosti není zrovna málo, ale s ohledem na velikost konstrukce a 5palcový displej se to dá akceptovat. Hmotnost má co do činění s použitým hliníkem v konstrukci, telefon je tak řádně zpevněný. Na přední straně nejsou viditelná ovládací tlačítka, ty se rozsvítí až s displejem.

SonyXperiaZ1_1SonyXperiaZ1_2SonyXperiaZ1_9SonyXperiaZ1_8

 

Plocha ochranného skla působí okázale, počítejte se zachytáváním otisků. Nad displejem nechybí ukrytá informační dioda v mřížce reproduktoru a rovněž přední kamera. Displej má skvělé rozlišení 1 080 × 1 920 bodů a to je radost pohledět. Sony vsadilo na TFT technologii a tak nečekejte přepálené barvy jako u IPS. Čitelnost je na světle slušná, ale samozřejmě by to mohlo být lepší.

SonyXperiaZ1_3SonyXperiaZ1_4SonyXperiaZ1_5SonyXperiaZ1_6

Okraje mobilu obíhá světlejší rámeček, v něm se rozmístily krytky a ovladače. Nahoře je nekrytý 3,5mm jack na sluchátka, dole pak mřížkovaný výstup reproduktoru. Na pravé straně se nachází chráněný slot microSIM karty se šuplíčkem, pod ním nepřehlédnete kulatý a stříbrný zámek mobilu. Níže se tísní drobný ovladač hlasitosti.

SonyXperiaZ1_7

Levá strana je zajímavá hned dvěma krytkami microSDHC karty a microUSB slotu. Pod nimi pak spatříte konektory pro dokovací stojánek. Jelikož konstrukce má normu krytí IP 55 a IP 58, je dobré krytky zavírat, aby to vše fungovalo. Krytky jsou k tělu přichyceny, na svém místě drží i díky těsnění. Počítejte s tím, že microUSB budete navštěvovat často, i tak mám pocit, že krytka svoji úlohu splní i po měsících používání.

Přečtěte si recenzi levnější odolné Xperie Z!

Lesklá hladká plocha se nachází rovněž na zádech Xperie. Právě tady se telefon nejvíc upatlává otisky. Moc neoceňuji umístění snímače fotoaparátu v rohu konstrukce, snadno si jej zakryjete prsty při držení mobilu. Nechybí LED blesk a dle loga uprostřed můžete používat NFC díky zabudované anténě. Xperii nelze demontovat, takže se nedostanete k baterii. Ta má kapacitu 3 000 mAh a tak když si s mobilem nebudete moc hrát a využijete šetřivý Stamina režim spotřeby, nemusíte k nabíječce i dva dny v kuse.

SonyXperiaZ1_13SonyXperiaZ1_12SonyXperiaZ1_11SonyXperiaZ1_10

Odolnost telefonu jsme zkusili v půllitru s vodou, telefon sice na displeji provádí různé věci kvůli vodivosti, nicméně dovnitř se nedostala ani kapka. Telefon můžete s klidným srdcem oplachovat pod tekoucí vodou, telefonovat v dešti apod. Pro outdoorové využití bych se obával náhodného pádu někde na kámen, tvrzené sklo na konstrukci by to nemuselo přestát bez úhony.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr