Sony Xperia Z5: skleněný mobil se čtečkou [recenze]

Reklama

Krásná konstrukce, kvalitní materiály a výkonný hardware. Vizitku drahé Xperie doplňuje praktická čtečka otisků prstů a výkonný 23Mpx fotoaparát. Nebo chcete ušetřit s Xperií Z5 Compact?

XperiaZ5_5

Sony Xperia Z5

Rozměry: 146 × 72 × 7 mm, 154 g
Displej: 5,2″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Z5 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia Z5 Compact

Rozměry: 127 × 65 × 9 mm, 138 g
Displej: 4,6″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 23 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia Z5 Compact v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Sony Xperia Z5 přináší parádní design, který kombinuje sklo a kov, to vše do hranatějších tvarů, jak jsme u řady Xperia zvyklí. Z5 koupíte v tmavém nebo bílém provedení, stylovější je určitě testovaná bílá. Téměř shodně vypadá i levnější varianta Z5 Compact, kterou vidíte na fotkách. Menší rozměry a displej, jen nepatrně odlišný hardware, ovšem bez účasti kovu a sklad na konstrukci. Záleží, jestli byste uvítali menší displej 4,5 palců nebo sáhnete po luxusnější větší Z5.

XperiaZ5_d_9XperiaZ5_d_2

Ani u takto drahého mobilu nenajdete sluchátka v balení, spokojit se musíte s černou nabíječkou, USB kabelem  a samotným mobilem. Konstrukce s hmotností 154 g vyloženě neotravuje, v ruce si rychle zvyknete. Hrany nejsou přehnaně ostré, zaoblenější šedý rámeček netalčí do prstů a přitom je držení spolehlivé. Ovládací prvky najdete na pravé straně, nechybí ani klasická spoušť. Podle reklam lze fotit třeba pod vodou, i když vám případné pokození mobilu vodou výrobce nejspíš neuzná. I tak konstrukce má odolat spíše stříkající vodě a vniknutí prachu.

XperiaZ5_d_3XperiaZ5_d_4

Zamykací tlačítko je doplněno o čtečku otisků prstů, stačí si nadefinovat až 5 prstů a mobil stylově a hlavně bezbeečně odemykat a zamykat. Čtečka funguje bleskově a hodně spolehlivě, můžu doporučit. Přední strana mobilu nám trochu tají senzorová tlačítka pod displejem, ta se objeví až jako jeho součást právě u spodního okraje displeje.

XperiaZ5_d_6XperiaZ5_d_7

Displej je veliký dostatečně na různé aktivity, ať už hrajete hry, surfujete, pracujete. Ostost a podání obrazu je perfektní, stejně jako podsvícení a odezva na reakce (klidně v rukavicích). Displej je dobře čitelný, jsme rádi za 1080p rozlišení. Nad displejem v levém rohu sídlí vícebarevná LED, která blikáním dá info o novinkách. Nechybí pak nezbytná čidla a kvalitní přední kamera 8 Mpx pro fotky i videa.

XperiaZ5_d_8XperiaZ5_d_1

Spodní hrana poskytuje microUSB a někomu se bude hodit poutko na přichycení. Třeba s mokrýma rukama někde na tůře bych nějaké poutko nebo šňůrku asi ocenil, je to na vás. Čelní strana ještě dostala reproduktory ve škvírách u horního a dolního okraje. Výkon velmi dobrý a zřetelný, nejen pro zvonění, ale i pro hovory. Téměř není nutné zesilovat na maximální úroveň, jak „křičí“ do ucha.

Horní strana dostala tradiční 3,5mm jack a druhý mikrofon. Jelikož nelze konstrukci nijak rozebrat, uvnitř se ukrývá baterie s kapacitou 2 900 mAh. To není zrovna moc a procenta při častém používání mizí skoro před očima. Tak třeba v nočním klidovém režimu i o desítky procent. Takže počítejte s blízkostí nabíječky zejména při využití poslechu hudby, focení, surfování, připojení na Wi-Fi apod.

Elegance sálá ze zadního skleněného krytu s matným povrchem. Mobil je snad z této strany nejhezčí. Oko fotoaparátu se natlačilo skoro do rohu, pozor na překrytí prstem při focení. Blesk LED není zrovna moc výkonný, třeba při svícení funguje spíše jako bludička. Logo NFC ukazuje na podporu bezdrátového spojení, víc nic nám záda Xperie neprozradí.

XperiaZ5_displ_2XperiaZ5_displ_3XperiaZ5_displ_4

Systém Android 5.1.1 je dostatečně rychlý díky 8jádrovému procesoru a 3 GB RAM, paměti je dostatek na spouštění různých aplikací. Aktualizace na nový Android 6 je přislíbena. Mobil samozřejmě podporuje všechny datové přenosy včetně LTE, v rámci Brna a okolí pracoval bezchybně rychle. Kromě vnitřní paměti 32 GB je možnost vložit microSD kartu. A to pod krytku na levém boku, kam patří i malá SIM. Po spuštění a instalaci pár aplikací je volných kolem 23 GB.

XperiaZ5_displ_10XperiaZ5_displ_9XperiaZ5_displ_8

Prostředí systému je přehledné a jednoduché na orientaci, ať už v apliakcích, různých úpravách vzhledu, i nastaveních všeho možného. V základu najdete pár aplikací Sony pro multimédia, sociální sítě a zpravodajství. Instalace náročných her ukazuje na vyladěnost hardwaru a grafického čipu, nezažil jsem žádný zádrhel ani u náročných her s auty, letadly a dalším obsahem. Tady budete určitě spokojeni.

XperiaZ5_displ_7XperiaZ5_displ_6XperiaZ5_displ_5

Stejně jako u focení 23Mpx snímačem, ať už na automatiku nebo scénické režimy. Focení je rychlé, počítejte s výborným makrem, na řadu přijdou i efekty a další úpravy.

XperiaZ5_foto_6XperiaZ5_foto_5XperiaZ5_foto_4XperiaZ5_foto_3XperiaZ5_foto_2XperiaZ5_foto_1

Sony Xperia Z5 je za cenu kolem 14 000 Kč mobilem téměř bez kompromisů. Když pominu slabší výdrž, nenacházím snad slabé místo ve výbavě. Xperia se zalíbí designem, výkonem, prostředím systému, i multimédii.

Reklama