Spojené státy a Británie opět obviňují Huawei, ten je znuděn

Reklama

Obviňovat Huawei (popř. ZTE) ze špionáže se stalo americkým a britským národním sportem. Čínská firma se ale nyní tvrdě ohradila, označila taková obviněná za nudná, nepodložená a pomlouvačná. Samozřejmě vše kategoricky odmítá.

Pravděpodobně jako první varovaly před rizikem spojeným s rozmachem čínské firmy Huawei britské zpravodajské služby v době, kdy jeden evropský operátor za druhým předával budování svých sítí právě Huawei. O pár let později se přidala americká CIA, která dokonce doporučila vládě Spojených států amerických, aby vyloučila Huawei ze všech veřejných zakázek na telekomunikační infrastrukturu.

Tajným službám nejvíce vadí, že Huawei je čínská firma navázaná na čínskou armádu. Zakladatelem a součaným prezidentem společnosti je Žen Čeng-Fej, bývalý důstojník čínské armády. většina obvinění proto směřuje k tomu, že firma v případě potřeby umožní čínské armádě přístup k evropským a americkým telekomunikačním sítím. Občas se také objevuje obvinění z příliš volného nakládání s intelektuálním vlastnictvím, tedy porušování cizích autorských práv.

Na poslední dvě výtky zareagoval Huawei poměrně tvrdě. Bývalý šéf CIA (nyní manažer firmy Motorola) se o bezpečnosti Huawei nelichotivě vyjadřoval u příležitosti budování telekomunikační sítě v Austrálii. Mluvčí Huaweie se pak nechal slyšet, že tato „nudná, nepodložená a pomlouvačná obvinění bohužel odvádějí pozornost od skutečných problémů se špionáží průmyslovou i jinou.“

Ve Velké Británii se dokonce Huawei zapojuje do boje proti počítačové kriminalitě, zřídil totiž Cyber Security Evaluation Centre, kde se testuje mimo jiné i bezpečnost produktů Huawei. Britské tajné služby před tím opět varují, mají strach, že by Číňané mohli do bezpečnostní laboratoře nepozorovaně dosadit vlastní lidi. I v tomto případě Huawei podezření odmítá, ujišťuje, že bezpečnost je důležitá a je připraven učinit potřebné kroky v jejím zajištění.

Všechny tyto kauzy jsou o to zábavnější, že Čína slouží jako továrna pro většinu výrobců elektroniky, a pro případné nekalé živly by tak nebyl problém vnést bezpečnostní díru do produktů kterékoliv jiné firmy. Co se týká varování tajných služeb, mobilní operátoři nad nimi mohou moudře pokývat hlavami, vzhledem k výrazně nižší ceně ale opět dají firmě Huawei přednost před jinými dodavateli infrastruktury.

Reklama