O prázdninách roku 2003, tedy přesně před deseti lety, jsme řešili, který operátor a za kolik peněz poskytuje službu MMS. Telefónica O2 byla ještě tvořena dvěma firmami, Českým Telecomem a Eurotelem, i když už docházelo k postupnému spojování.
Před deseti lety působily na trhu stejní operátoři jako dnes, jen se jinak jmenovali. Tedy někteří, T-Mobile byl T-Mobilem již tehdy. Naopak dnešní Telefónica se jmenovala Eurotel a právě byla zakoupena (zpět, po dřívější privatizaci) svou dřívější matkou, Českým Telecomem. Obě firmy pak byly o dva roky později prodány v jednom balíku O2. Dnešní Vodafone se tehdy jmenoval Oskar a jako jediný operátor nenabízel službu multimediálních zpráv MMS. Zbylí dva operátoři toho ve svých reklamních kampaních masivně využívali. T-Mobile na dobu letních prázdnin snížil cenu MMS z 10 Kč na 2 Kč, Eurotel zase spustil službu posílání MMS pohlednic, posílání papírových pohledů přímo z mobilu.
Také na poli výrobců mobilních telefonů bylo tehdy živo. Největším výrobcem byla samozřejmě Nokia, jejíž český distributor uspořádal akci – pokus (úspěšný) o rekordní počet současně vyzvánějících telefonů Nokia. Jeden mobil za druhým chrlil také Siemens, kdo si na něj dnes vzpomene. Motorola byla tehdy na českém trhu tak úspěšná, že si mohla dovolit zaplatit návštěvu Rudyho Kroloppa, který dvacet let před tím pomáhal vyvíjet první mobilní telefon v historii.
Zajímavým mobilem byla před deseti lety Nokia 6800 (nahrazená brzy modelem 6820) s rozkládací QWERTY klávesnicí. Prodávala se přibližně za 16 tisíc korun, její displej zobrazoval 4 tisíce barev a do paměti se jí vešlo 500 telefonních čísel a 150 textových zpráv. I když se to dnes může zdát naprosto nepochopitelné, neměla vestavěný fotoaparát ani internetový prohlížeč.
Na pulty obchodů se dostal legendární Sony Ericsson T610 a na českém trhu začínal nesměle působit do té doby neznámý výrobce z prapodivné země, Samsung, tehdy dokonce prostřednictvím distributora – na vlastní pobočku se Jihokorejci ještě necítili.