Stát uvažuje o zřízení vlastního 5G operátora

Reklama

Podle jednoho z návrhů stát neuvolní nové frekvence do aukce, ale vybuduje na nich vlastního operátora. Stávající velcí operátoři by pak působili v jeho síti v podstatě jako virtuálové.

Server Lupa.cz se dostal k anonymnímu materiálu, který ministerstvu průmyslu navrhuje zřídit státního 5G operátora. Měl by využívat frekvence v pásmu 700 MHz, které se uvolní po televizním vysílání. Stát by je vůbec nemusel dávat do aukce, ale mohl by je využít sám. Předchozí aukce totiž ani přes veškerou snahu Českého telekomunikačního úřadu nikdy nevedly k příchodu nového operátora.

Jedna věc je právo využívat frekvence, druhá věc je fyzicky vybudovaná mobilní síť. To samozřejmě stát nezvládne sám a uvažuje proto, že si na to najme CETIN. Ve hře jsou ještě firmy ČEPS, ČEZ, Sitel a Orange, tvrdí zmíněný materiál. Připomínáme, že je nutno vybudovat nejenom několik tisíc vysílačů, ale také velké množství optických kabelů mezi nimi.

Operátor má pracovní název 700NET a měl by své sítě pronajímat ostatním za velkoobchodní ceny. Velcí síťoví operátoři, jako O2, T-Mobile a Vodafone, by se tak dostali do role virtuálních operátorů. A těch by mohlo být výrazně více než doposud.

Podobná situace panuje v případě distribuce elektřiny nebo provozování železnice. Stát má pod palcem infrastrukturu, služby ale poskytují soukromé firmy. V oblasti mobilních komunikací je to ale i ve světě věc dost nezvyklá. Uvidíme, nakolik se ji podaří realizovat.

Reklama