odafone vyhlásil studentskou soutěž na využití rozšířené a virtuální reality. Vítězky navrhly aplikaci, která převede zvuky do vizuální podoby. Získají teď podporu a školení od odborníků.
Vítězný projekt Slyším očima počítá s tím, že mikrofony zabudované v brýlích budou snímat veškerý zvuk v okolí a převádět ho do vizuální formy. Neslyšící tak zaznamenají projíždějící sanitku nebo když na ně někdo zavolá. Brýle také dokážou přepsat probíhající dialog do psaných titulků nebo znakové řeči. Za projektem stojí studentky Pavla Adamcová a Jana Kašková ze Střední průmyslové školy Ostrov.
O vítězi rozhodlo hlasování odborné poroty složené z odborníků Vodafonu, zástupců Nadace Vodafone a koordinátorů projektu 5G pro 5 měst, a dále hodnocení zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj, za jejichž podpory soutěž proběhla. Do rozhodování se zapojili i zaměstnanci Vodafonu, který soutěž pořádal.
Vítězný tým nyní bude v úzké spolupráci s odborníky Vodafonu a dalšími odbornými partnery pracovat na vývoji aplikace. Navíc ho čeká účast v unikátním akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone, který pomáhá startupům a neziskovým organizacím nastartovat či rozvíjet společenské inovace s pozitivním sociálním dopadem právě s využitím digitálních, informačních a komunikačních technologií.
Studentky tak kromě odborné podpory získají i mentoring například v oblasti byznysu a marketingu a jako bonus finanční odměnu ve výši 100 000 korun na vývoj projektu. Aplikace Slyším očima by tak měla spatřit světlo světa již v roce 2022.
Další dva týmy – prezentace lázeňských procedur prostřednictvím virtuální reality a virtuální asistent pro komunikaci seniorů – se zúčastní výběrového bootcampu do Laboratoře Nadace Vodafone, a pokud v konkurenci dalších účastníků uspějí, budou mít možnost vstoupit do akcelerátoru společně s vítězným týmem. Je tedy možné, že se podaří realizovat i další dva projekty, oba z Gymnázia Jeseník.