Swissvoice SV29: solární trápení [recenze]

Reklama

Levný outdoorový telefon má najít využití v nehostinných podmínkách plných vody a prachu. K tomu jej můžete dobít na slunci díky solárnímu panelu. Swissvoice však předvádí, že i základní funkce nemusí fungovat bez potíží.

Swissvoice SV29 patří mezi levné telefony, které něco vydrží a můžeme jim říkat outdoorové. Od výrobce dostal normu krytí IP-56, která hovoří o odolnosti proti vniknutí prachu a stříkající vodě, tedy nejspíše nepřežije koupel v bazénu nebo řece.

Swissvoice SV29

Rozměry: 108 × 49 × 19 mm, 102 g
Displej: 1,8″, 176 × 144 bodů, ? barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: ? MB, 32 MB, ne
Data: ne
Další konektivita: ne
Fotoaparát: ne Mpx, video: ne
Podrobné specifikace
SwissVoice SV29 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Konstrukce

Plastové tělo je docela baculaté a tento dojem umocňuje navlékací červený gumový obal. Ten zlepšuje držení těm uživatelům, kteří mají tendence mobily náhodně upouštět na zem. Díky jasné barvě tak mobil najdete v tašce apod.

Mobil míří do rukou sportovců a jiných dobrodruhů, kteří občas zmoknou a přitom nechtějí být online na internetu nebo si třeba něco mobilem fotit. Swissvoice SV29 totiž nabízí jen základní funkce a to ještě dost omezeně.

Atraktivní vzhled konstrukce podporuje švýcarský znak na hlavní směrové klávese, mobil opravdu nepochází z alpské země, jde jen o logo. Robustní konstrukce je celá z černého plastu, po stranách hutně vroubkovaná a zcela prosta tlačítek. Příjemné zjištění ukazuje váha, a to jen 102 g. Spodní hrana pod krytkou schovala postarší miniUSB konektor, dobíjet lze z počítače i přibalené nabíječky. Do konektoru pasují přibalená sluchátka, pak využijete FM rádio!

Čelní strana samozřejmě nabízí prostor barevnému displeji TFT LCD s nízkým rozlišením 176 × 144 bodů. Rozměry displeje jsou 28 × 35 mm a obraz má zřetelný rastr. Na sluníčku nejde skoro nic vidět, nutno zastínit. Pod displejem najdeme tradiční tlačítka pro hovory a ovládání menu, směrový kříž spouští aplikace z pohotovostního stavu. Všechny klávesy vystupují víc jak 1 mm nad povrch a tisknou se jistě. Tady můžu výrobce pochválit. Podsvícení bílým světlem není rovnoměrné, ale dosáhne všude.

Za pozornost stojí dvojice LED na horní straně, baterku rozsvítíte stiskem horního směru hlavní klávesy. Kladně hodnotím hlasitost reproduktoru na zadní straně, ostré tóny zvonění nepřeslechnete ani venku. Záda mobilu obsahují jeho chloubu a to solární panel s rozměry 29 × 63 mm. Ten je k mobilu přichycen kovovým šroubkem. Po odmontování spatříte gumové těsnění proti nečistotám a objevíte baterii s kapacitou 1 000 mAh. Pod ni patří SIM karta.

Přestože k mobilu náleží český návod, výrobce už nezmínil, že dobíjení solární energií funguje jen při vypnutém stavu mobilu. Než jsem na tento krok přišel, mobil se vyhříval v paprscích dlouhé hodiny a nic se nedělo. Přitom modrá dioda umístěná ve svítilně blikáním správně ukazovala dobíjení baterie. Tato funkce tak má vážnou trhlinu, přece nebudu kvůli dobíjení mobil vypínat! Rychlost dobíjení je závislá na síle a směru paprsků, energie přibývá hodně pomalu. V manuálu se dočteme, že při úplném vybití baterie solární energie nezvládne dobíjet, takže nutno použít nabíječku.

Prostředí, funkce

Displeji lze nastavit dobu podsvícení, už ne třeba jeho jas. Telefon poskytuje vyzváněcí profily, pro volání si do mobilu uložíte 100 kontaktů. Bohužel pouze s jediným telefonním číslem. Aby mobil správně zobrazil jméno příchozího volajícího, musíte mít čísla ve formátu +420x! Telefonovat se dá zrychlenou volbou z klávesnice, dokonce jsou tu i skupiny volajících.

Mobil podporuje výhradně SMS, paměť počítá se 100 ks. Při každém stisknutí klávesy v editoru displej blikne, což není moc příjemná vlastnost. Útěchou je trochu skupinové odeslání, ale co tu dělají anglické hlášky v menu „insert temple, insert contact“, to nevím.

Minimum funkcí pamatovalo na jednoduchou kalkulačku a kalendář. Ovšem již bez možnosti si coliv poznačit, prostě se jen díváte, kolikátého bude zítra. Aspoň ty budíky jsou v mobilu tři s možností opakování a jiného tónu. Výbavu uzavírá dvojice jednoduchých her, Sokoban a Minolovka.

Koupit?

Pohyb v menu a práce s mobilem je dostatečně svižná, v opačném případě bych mluvil o totálním propadáku. Mobil zvládá zmíněné funkce bez potíží, marně bychom hledali něco navíc. Sluchátka by se dala použít pro poslech hudby MP3, kdyby ovšem výrobce myslel na microSDHC kartu. Postrádám fotoaparát a nějaké datové přenosy. Nebo se jednoduše zcela pletu a zájemci po Swissvoice SV29 sáhnou hlavně proto, že neobsahuje zmíněné „lepší“ funkce a třeba se těší na využití solárního panelu. Ten se totiž u mobilů jen tak nevidí.

Reklama