T-City – město budoucnosti pro telekomunikační nadšence

Reklama

Na břehu Bodamského jezera leží město Friedrichshafen, v telekomunikační branži známé též jako T-City. Deutsche Telekom, vlastník českého T-Mobilu, tam v reálném provozu vyvíjí a zkouší nejrůznější novinky.

Projekt nazvaný T-City probíhá od února 2007 a po pěti letech, tedy koncem února 2012, bude v současné podobě ukončen. Většina dílčích projektů ale poběží i nadále. Friedrichshafen byl Deutsche Telekomem vybrán z 51 kandidátů.

Ve spolupráci s Deutsche Telekomem pracují občané, podnikatelé, vědci, lékaři i městská správa na nejrůznějších inovativních projektech využívajících telekomunikační technologie, které mají lidem usnadňovat život.

Telekomunikační občan

Velká část z nich se týká městské správy a pohodlnému přístupu občanů k nejrůznějším informacím. Většina z nich už nás dnes nepřekvapí, technologicky se nejedná o nic převratného, přesto bychom řadu z nich rádi viděli i v našich městech.

Typickým příkladem je registrační portál pro rodiče snažící se upíchnout své děti v mateřské škole. Na jednom místě najdou přehled všech mateřských škol ve městě, včetně podrobných informací, otevírací doby apod. Z nich si pak vyfiltrují ty, o které mají zájem, a až do tří z nich mohou své dítě přihlásit. Školy pak uspokojují požadavky podle volných míst. Díky centrální evidenci se nestane, že by někomu držely místo i přesto, že už dávno navštěvuje jiné zařízení.

Dalším projektem z oblasti městské správy je sdružené číslo 115. Jakési malé call centrum poskytne občanům Friedrichshafenu veškeré informace o úředních postupech, potřebných dokladech a jiných záludnostech byrokratického života. Potřebujete přihlásit psa nebo vyřídit zbrojní průkaz? Na jednom čísle snadno zjistíte, kam a kdy se obrátit, co k tomu doložit a jaké formuláře si vyplnit. Jen škoda, že tato služba nepoužívá více kanálů, dokázal bych si představit informacemi nabitou internetovou stránku nebo mobilní aplikaci „Stopařův průvodce úředním šimlem“.

Zdraví na prvním místě

Druhou skupinu projektů vyvinutých a nasazených v T-City tvoří podpora lékařské péče. Díky videokonferenčnímu systému mohou lékaři z místní nemocnice konzultovat nádorová onemocnění s odborníky z jiných měst. Pravidelné zapojení dalších lékařů zlepšuje odborný profil pracoviště a umožňuje mu tak získat akreditaci odbornějšího kliniky.

S ohledem na probíhající stárnutí populace používají ve Friedrichshafenu systém umožňující seniorům žít delší dobu ve vlastních domácnostech. Pomocí velkých intuitivních tlačítek si mohou objednat donášku potravin, zajistit novou dávku léků (recept ukážou před kamerou a fyzicky ho předají až při doručení léků) nebo se obrátit s prosbou o pomoc na místní diakonii.

K podobným účelům slouží i dva projekty pro sledování zdravotního stavu na dálku. Pacient dostane od lékaře glukometr, tlakoměr nebo váhu vybavenou bluetooth. V pravidelných (lékařem určených) intervalech pak sám provádí měření hladiny krevního cukru, krevního tlaku nebo tělesné hmotnosti. Naměřené údaje jsou přes bluetooth přeneseny do mobilního telefonu a odtud přes internet do lékařovy ordinace. Návazný systém pak sleduje, zda hodnoty nevybočují z nastavených mezí, upozorňuje lékaře na potenciální problémy a upomíná nezodpovědné pacienty.

Užitečné drobnosti

Zapomeňte na české telefonní budky, ze kterých lze nudně pouze telefonovat. V T-City nabízí budky přístup k internetu a ještě vysílají do svého okolí signál Wi-Fi.

Jezdíte rádi autostopem? Určitě by se vám hodila aplikace Flinc, která umožňuje přes mobil najít řidiče cestující stejným směrem. Řidič vás pak může svézt zdarma nebo vyžadovat symbolický příspěvek na benzin. Systém navíc funguje jako sociální síť a umožní vám vyhnout se potenciálně nebezpečným řidičům i cestujícím.

Pro příznivce moderních technologií je ve městě několik domů, které lze ovládat přes iPad nebo internet. Dálkově můžete provádět nejrůznější měření (např. teploty, spotřeby), upravovat nastavení radiátorů, spínat kotle apod.

Existují i projekty, jejichž dosah již nyní značně překračuje hranice T-City. Například v souvislosti s přechodem Německa od jaderné energie k obnovitelným zdrojům bude důležité dobře regulovat elektrorozvodnou soustavu. K tomu bude potřeba zjišťovat její stav na různých místech a ovládat řadu prvků, aby co největší část energie byla dopravena tam, kde je jí právě zapotřebí. Právě na tom pracují vědci ve spolupráci s Deutsche Telekomem v rámci projektu Smart Grid.

Pokud vás informace o německém městě budoucnosti zaujaly, najdete podrobnosti na stránkách www.t-city.de. V průběhu několika příštích dnů pak ty nejzajímavější projekty představíme na Mobinfo.cz v podrobnějších článcích.

Reklama