T-Mobile a O2 chtějí od ledna spojit sítě

Reklama

Telefónica a T-Mobile chtějí od ledna 2014 spojit své stávající 2G a 3G sítě. Pomůže jim to zlepšit pokrytí, vypnout a zbourat méně vytížené vysílače a samozřejmě ušetřit spoustu peněz, pro které jistě najdou lepší využití. I nadále ale zůstanou konkurenty.

Spolupráce operátorů při budování sítí není nic nového ani nezvyklého. Zrovna T-Mobile a O2 již delší dobu společně staví sítě 3G. Velká města si pokryje každý operátor sám, ale méně lukrativní venkovské oblasti pokryje jen jeden z nich, přičemž si vzájemně poskytnou přístup ke svým vysílačům. Podobně to funguje například v metru, kde je nedostatek místa, takže tam operátoři postaví jediný vysílač a pak se k němu připojí všichni tři. V minulosti jsem zaslechl podobné zvěsti o společném pokrývání sportovních hal či divadel.

Společné pokrývání se evidentně osvědčilo, oba operátoři proto včera oznámili, že chtějí své sítě spojit celé. Zatímco až doposud se v řadě míst oba operátoři svými signály „přetlačovali“ a jen mimo velká města své sítě sdíleli, nyní by měli společně budovat kompletně všechno. Pokud veškerá vyjednávání a následná schvalování dopadnou dobře, od ledna postupně zmizí z Česka zhruba třetina vysílačů 2G-3G.

T-Mobile bude spolu s Telefónikou provozovat jednu společnou síť GSM, GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA, HSUPA, HSPA+ a HSPA+ 42). S největší pravděpodobností si opět rozdělí republiku na dvě poloviny, zatím není jisté, zda se sdílení bude týkat pouze vysílačů, nebo si operátoři vybudují i společnou páteřní síť.

Komentář Mobinfo.cz

Pokud všechno dobře dopadne, tak do roka a do dne budeme mít v Česku dvě mobilní sítě – T-Mobile+O2 a Vodafone. Pro zapojené operátory bude mít dohoda celou řadu výhod. Ušetří spoustu peněz za provoz a údržbu, pravděpodobně zlepší pokrytí (pokud někde jeden z nich pokrytí má a druhý nemá, nejspíš si nechají v provozu ten lepší vysílač). Budou moci vykázat kladný vztah k přírodě i historickým památkám („bouráme hyzdící sloupy a antény“).

Horší to bude mít Vodafone, s nímž nikdo spolupracovat nechce. Náklady na svou síť tak potáhne sám, což je jasná konkurenční nevýhoda. Ostatně, oficiální komentář generální ředitelky Vodafonu Muriel Anton hovoří za vše: „Věříme, že výhradní spolupráce dvou nejsilnějších hráčů neprospěje soutěži na trhu.“

Jistou naději skýtá aukce volných frekvencí, která by měla být právě začátkem roku 2014 definitivně ukončena. Za prvé se Vodafone může spolčit s novým hráčem (kupříkladu PPF Mobile) a budovat svou síť ve spolupráci s ním. Za druhé je nutno si uvědomit, že právě vyjednávaná dohoda se (zatím) nových sítí nijak netýká – O2 a T-Mobile chtějí prostě odlehčit své rozpočty o břímě spojené s provozem stávajících sítí, aby měli více sil na sítě nové.

V každém případě se jedná o velkou změnu, která bude mít na český telekomunikační trh velký vliv. Posílí dva velké operátory, oslabí (ve srovnání s nimi) malý Vodafone a ztíží novému operátorovi vstup na trh. Operátoři si tak aspoň částečně kompenzují ztráty vzniklé neustálým snižováním cen. Jestli tyto peníze pošlou svým mateřským společnostem v Bonnu a Londýně, nebo je obratem ruky investují do rychlého rozvoje LTE sítí, to zjistíme již brzy.

Reklama