T-Mobile a O2 vybudují LTE síť společně

Reklama

Před rokem se společnosti T-Mobile a O2 dohodly, že budou společně provozovat sítě 3G. Nyní by rády podobnou dohodu zopakovaly i u sítí LTE, což by samozřejmě značně usnadnilo, zlevnilo a urychlilo výstavbu a omezilo náklady na další provoz.

Podle tiskové zprávy teprve oba operátoři zahájili jednání o možném sdílení sítí. Vzhledem k tomu, že si podobnou spolupráci odzkoušeli už na sítích nižších generací, nemělo by tomu nic bránit. Ani nový vlastník Telefóniky, investiční skupina PPF, se určitě nebude miliardovým úsporám nikterak bránit.

Dohoda bude stejná jako u 3G: T-Mobile pokryje přibližně západ republiky, O2 si vezme na starosti východ. Města Praha a Brno jsou z této dohody vyjmuta, každý operátor si je pokryje sám, aby mohl lépe ladit svou síť podle potřeb velkých firemních zákazníků, provádět nejrůznější experimenty s nastavením a podobně.

V daném území zodpovědný operátor celou síť vybuduje a navíc bude zajišťovat její provoz. Kromě nákladů na vysílače a opletaček s vyjednáváním pronájmů potřebných pro jejich umístění tak odpadne část účtu za elektřinu, náklady na pohotovostní techniky atd. Operátoři plánují, že zmíněnou spolupráci rozjedou ještě v letošním roce.

Vodafone zůstal opět poněkud odstrčen. Stejně jako v případě síti 3G s ním zbývající dva hráči jaksi nepočítají. Před aukcí se v médiích mohutně spekulovalo, že Vodafone se na podobném sdílení nákladů domluví s novým čtvrtým operátorem, ten ale nepřišel. Oproti O2 a T-Mobilu je v nesporné nevýhodě, celé náklady na LTE síť ponese sám.

Reklama