T-Mobile a O2 začínají sdílet 2G a 3G sítě

Reklama

Dva největší čeští operátoři to se sdílením sítí myslí skutečně vážně. Nejen že se dohodli na společném budování LTE sítě, nyní také začínají spojovat své sítě druhé a třetí generace. Výsledkem by mělo být lepší pokrytí a nemalá úspora peněz.

Na sdílení všech svých sítí se obě firmy dohodly koncem října 2013, do roka a do dne s domluvenou činností započnou. Jako první se změn dočkají obyvatelé okresů Hradec Králové (tuto část republiky bude nově spravovat T-Mobile) a Pardubice (ty už leží za demarkační linií, tedy v zóně O2).

Na několika místech zmíněných okresů došlo k vytvoření společných vysílačů, dokrytí dosud špatně pokrytých částí, a vypnutí vysílačů, které se staly nadbytečnými. Pravděpodobně v listopadu pak stejný osud čeká i zbytky obou okresů. Operátoři si zachovají vlastní síťovou i řídící infrastrukturu, sdílet se budou pouze vysílače.

Podobným způsobem probíhá budování sítě LTE – T-Mobile zajistí pokrytí „západu“, O2 se zase zaměří na „východ“, vzájemně si své vysílače zpřístupní a tak obě firmy ušetří polovinu nákladů a polovinu času potřebného k budování sítě.

Reklama