T-Mobile bude lépe chránit před podvody

Reklama

Počet podvodných telefonátů zneužívajících čísla bank a dalších institucí (tzv. spoofing) v České republice neustále roste. T-Mobile před ním chrání bezplatnou funkcí Firewall 2.1, kterou automaticky zapnul všem zákazníkům.

T-Mobile v České republice denně detekuje a zablokuje přes čtyři tisíce podezřelých aktivit, které často cílí na citlivá a osobní data uživatelů. Spoofing přitom představuje sofistikovanou formu podvodu, kdy podvodník falšuje identitu třetí strany a působí často velmi důvěryhodně. Uživatelům pak útočník s touto falešnou identitou volá a předstírá např. hovor z banky či jiné instituce.

Cílem je získat citlivé údaje nebo například přístupy do internetového bankovnictví a klienta okrást. Ačkoli zobrazené telefonní číslo tomu nenapovídá, hovory velmi často přicházejí ze zahraničí, kde je zdrojové zařízení nedohledatelné a pro útočníka tak jde o „pohodlnější“ způsob podvodu.

Bezpečnostní řešení Firewall 2.1. pracuje s identifikací původu hovoru, tedy s tím, zda se telefonní číslo nachází v domácí síti nebo v zahraničí. Podvržené hovory pak v případě aktivního přihlášení čísla do domácí sítě na území České republiky tento firewall blokuje – zjednodušeně brání zneužití čísel T-Mobile při volání do sítě T-Mobile.

Opatření navazuje na pilotní provoz spuštěný na jaře tohoto roku, který fungoval pro pevné linky firemních zákazníků. Firewall 2.1 byl spuštěn 19. září 2023 a využívá se u hovorů směrovaných na všechny zákazníky T-Mobile.

Reklama