T-Mobile buduje na VŠB-TU první kampusovou síť v Česku

Reklama

Jedním z hitů blízké budoucnosti budou nejspíše kampusové sítě. Jako jedna z mála věcí totiž dávají byznysový smysl v souvislosti s drahými sítěmi 5G. První takovou připravuje T-Mobile v Ostravě.

Kampusová síť je jakási polosoukromá síť, kterou operátor vybuduje na zakázku důležitého zákazníka přímo v jeho prostorech – kampusu. Zejména průmyslové firmy potřebují husté pokrytí i uprostřed kovových hal. Operátor mu tam milerád nasadí nejrůznější mini základnové stanice. Zákazník by měl rád kvalitní připojení k internetu, ani to samozřejmě pro operátora není problém.

No a pokud potřebuje třeba krátkou dobu odezvy, protože pomocí kampusové sítě řídí samočinná vozítka, nebo nechce, aby jeho firemní data putovala zbytečně mnoho po síti operátora, dokáže mu tento přesunout do firemních prostor i část řídící infrastruktury.

T-Mobile + VŠB

Cíl rektora VŠB – Technické univerzity Ostrava je jasný: „Udělat ze čtyřicetihektarového kampusu školy tu největší živou laboratoř v Česku. Digitalizace společnosti zasáhne v budoucnu veškeré naše činnosti. V oblasti průmyslu se tato digitalizace nazývá průmysl 4.0, v oblasti medicíny e-health a telemedicína. Snaha o snižování uhlíkové stopy naší společnosti bude velmi silně vázána na digitalizaci energetiky. Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti.“

Kromě super rychlé 5G sítě, kterou dodá T-Mobile, bude potřeba špičkový výpočetní výkon. VŠB-TU má naštěstí superpočítačové centrum, takže v tomto směru nebude problém. Mezi další dodavatele patří Ericsson, který buduje v areálu testbed pro Průmysl 4.0. Kampusová síť se bude po svém spuštění postupně dále rozšiřovat. Partneři předpokládají, že již během příštího roku se podaří uzavřít spolupráce s konkrétními zadavateli z řad firem a testovat reálné scénáře

Reklama