T-Mobile buduje novou síť, ve které si nezavoláte

Reklama

T-Mobile testuje možnost vybudování nové sítě, která bude tentokrát určena pouze pro komunikaci mezi stroji. A to ještě jen mezi některými stroji.

Síť nese označení SIGFOX a technologicky pochází z Francie, kde byla představena již v roce 2012. Český T-Mobile aktuálně tuto síť testuje v pilotním provozu, po jehož ukončení se rozhodne, zda bude v budování pokračovat (potažmo zda se do budování zapojí i Deutsche Telekom ve svých dalších zemích).

SIGFOX je datová síť pro M2M komunikaci, tedy přenos dat mezi stroji. Funguje v bezlicenčním pásmu 868 MHz, díky tomu má extrémně nízké náklady. Hovoří se v limitním případě (velkoobchodní cena) o cca 1 dolaru (asi 20 Kč) ročně za provoz a 5 dolarech (asi 100 Kč) jednorázově za nákup potřebného hardwaru a aktivaci.

To zní jako splněný sen všech bojovníků proti předraženosti operátorů, ale tak jednoduché to není. Za tuto cenu můžete odesílat nanejvýš 12B bloky dat maximálně jednou za deset minut. A to ještě jednosměrně, zařízení odešle nějakou informaci, ale zpátky nemůže přijmout nic (byť se již objevují spekulace, že to není tak úplně pravda).

K čemu to může být dobré? Existuje celá řada zařízení, kterým taková komunikace plně stačí, a je pro ně důležitá extrémně nízká cena a extrémně velká výdrž na knoflíkovou baterku (hovoří se až o deseti letech).

Představte si například elektroměr, který párkrát do roka odešle aktuální stav – vždy, když se změní cena elektřiny. Nebo požární alarm, který oznámí jednou denně, že v pořádku funguje, a další zprávu zašle jen v případě požáru. Oproti tomu bezpečnostní kamera, která online přenáší obraz, asi využije spíše tradiční mobilní sítě.

Pro operátora je vybudování sítě SIGFOX relativně levné. Nemusí platit za využívání frekvenčního pásma. Nemusí budovat novou páteřní síť, vzhledem k řídkosti datového provozu a malému množství dat pohodlně vystačí s tou stávající. Díky stejným vlastnostem nemusí pokrývat zemi nijak hustě, podle odhadů bude stačit k pokrytí Česka zhruba desetkrát méně vysílačů než na jiné mobilní sítě. Navíc již má po republice dostatek sloupů, na které prostě navěsí další antény.

Reklama