T-Mobile chce nabízet až 1GB/s optický internet

Reklama

T-Mobile chce vybudovat vlastní optickou síť. Extrémně rychlý internet přivede nejen ke svým vysílačům, ale i do čtvrtiny českých domácností.

Na obědě s novináři to oznámil Milan Vašina, ředitel českého T-Mobilu a slovenského Slovak Telecomu. Podle dalších informací je aktuálně připojeno k optické síti asi 40 % vysílačů T-Mobile. To by se do budoucna mělo výrazně zlepšit, protože nové služby, jako je video nebo virtuální realita, vyžadují podstatně vyšší přenosové kapacity.

Kromě toho chce operátor nabídnout rychlou optiku i čtvrtině českých domácností. Aktuálně jim většinou přeprodává xDSL linky od CETINu nebo nabízí připojení přes vlastní LTE síť. Hovoří se o rychlostech minimálně okolo 1 Gb/s na jednu domácnost. Vybudování jedné přípojky vyjde podle propočtů na 400-500 eur.

První přípravy začaly už v roce 2017, pro rok 2018 je předběžně připraveno 20-30 milionů eur s tím, že další peníze se v případě potřeby dají snadno uvolnit. Největší brzdou je administrativa, získání všech potřebných povolení pro uložení optického kabelu do země trvá v průměru 12-14 měsíců.

Největší investice z celkové částky 400-600 milionů eur proto proběhnou od roku 2019 dál, aktuálně T-Mobile počítá s vybudováním optické sítě v průběhu pěti let. Ve hře je i společné budování s jiným operátorem, podrobnosti o případných probíhajících jednání ale Vašina neupřesnil.

 

Reklama