T-Mobile chce udělat z hloupých aut chytrá

Reklama

T-Mobile přichází s prvním široce dostupným IoT řešením, které se týká chytrých aut. Malá krabička připojená k palubnímu počítači může sdílet informace o vašem autě s vaším mobilním telefonem.

Auta prodávaná v Evropské unii po roce 2011 musí mít chytré řešení integrované již z výroby. Existuje ale nemalý počet starších vozů, jejichž majitelé by něco podobného uvítali. Právě na ně cílí řešení Chytré auto, které Deutsche Telekom vyvinul ve spolupráci s kanadsko-americkou společností Mojio, a které český T-Mobile testuje jako první z celé Deutsche Telekom skupiny.

Krabička do portu

Řešení Chytré auto je založeno na malé krabičce obsahující SIM kartu, kterou jednoduše zasunete do servisního portu vašeho automobilu. Tento port, který se nazývá OBD, je většinou umístěn poblíž volantu, a povinně jsou jím vybavována auta s rokem výroby 2001 a novějším.

Nedílnou součástí je bezplatná aplikace Motion, kterou je potřeba instalovat do chytrého mobilního telefonu. Následně pak můžete sledovat stav a polohu svého vozidla, nechat se upozornit na překročení rychlosti, o nabourání do zaparkovaného auta, odtažení nebo stavu autobaterie.

A nebylo by to chytré řešení, aby neumělo příslušné údaje statisticky vyhodnocovat. Z aplikace tak můžete snadno exportovat knihu jízd nebo sledovat statistiku ujetých kilometrů, dobu jízdy, průměrnou rychlost a výjezd z nastavení oblasti.

Tím ale nabídka nekončí.Platforma Mojio je otevřená a kdokoliv tak může vyvíjet další aplikace rozvíjející koncept Chytrého auta. Ostatně, přesně o to žádá T-Mobile v rámci prosincového T-Mobile hackatonu, o kterém jsme vás již informovali. Do budoucna se uvažuje o sledování stylu jízdy, stavu paliva či notifikaci v případě nehody.

A kolik za to?

Pokud chcete Chytré auto využívat, musíte si nejprve pořídit zařízení, které stojí 2 599 Kč. V rámci zaváděcí akce ho T-Mobile zlevní na 1 499 Kč, ovšem se smlouvou na dva roky. Měsíčně se pak platí paušál za používání služby v ceně 75 Kč.

K dispozici jsou i další varianty. Předplacená sada za 3 499 Kč obsahuje zařízení a roční paušál, každý další rok se platí 900 Kč (12 x 75 Kč). Pokud neradi platíte dopředu, můžete si sjednat splátkový prodej. Na začátku zaplatíte 299 Kč a pak po dobu 23 měsíců splátku ve výši 50 Kč (k ní je ovšem nutno připočíst zmíněný paušál ve výši 75 Kč). Paušál mimochodem obsahuje datový FUP 50 MB měsíčně, což stačí na provoz služby doma i v Evropské unii.

Reklama