T-Mobile chce zrušit SIM karty, nahradí je eSIM

Reklama

Kdysi dávno neměly telefony SIM karty vůbec. Jakmile jste si koupili nový mobil, měli jste rovnou nové číslo. T-Mobile pracuje na systému eSIM, který by fungoval lépe.

Telefony, o kterých je řeč, se používaly v Česku v síti NMT, kterou začaly v roce 1996 nahrazovat modernější sítě GSM a telefony se SIM kartou. Právě malý kousek plastu obalující čip umožnil do té doby nevídanou věc – přenášet telefonní číslo mezi různými telefony.

T-Mobile se v rámci skupiny Deutsche Telekom pokouší o návrat do starých časů, ovšem s novými technologiemi. Vyvíjí totiž tzv. eSIM, kterou chce uvést na trh už v příštím roce. Předpokládá přitom, že klasické plastové SIM do deseti let zmizí z povrchu zemského.

Jak taková eSIM funguje? Veškeré informace o zákazníkovi, které až dosud nesl samostatný čip v SIM kartě, budou nově uloženy přímo v telefonu. Do něj se dostanou přes mobilní síť operátora. Zákazník uzavře s operátorem smlouvu a dostane „virtuální SIM“ v podobě QR kódu. Jakmile ho naskenuje do mobilu, ten si sám zjistí vše, co je potřeba.

Smlouva může být uzavřena na více zařízení, takže kromě mobilu můžete mít eSIM třeba v tabletu, chytrých hodinkách, kameře připojené k alarmu nebo navigaci v autě. Další zařízení se připojují buď stejným způsobem, nebo získají potřebné informace od prvního registrovaného zařízení přes bluetooth či Wi-Fi.

Standard eSIM je navrhován jako otevřený, takže pokud se ho Deutsche Telekomu podaří prosadit, budou ho moci používat jak výrobci mobilů, tak další operátoři.

Reklama