T-Mobile díky big datům ví, jak lidé odjížděli do ciziny

Reklama

T-Mobile analyzoval data o pohybu svých zákazníků a zjistil, jakým způsobem lidé vyjížděli první prázdninový víkend na dovolenou. Chování se liší podle toho, zda lidé mizeli v pátek nebo o víkendu.

Operátor sledoval anonymizovaná data o tom, do kterých sítí se přihlašují jeho zákazníci. Aby je započetl jako dovolenkáře, museli vyjet mimo českou síť, setrvat tam zbytek dne (to vylučuje dočasná přihlášení například v příhraničních oblastech) i celý den následující (to zase vylučuje výlety na otočku).

V pátek 30. června, kdy děti dostávaly vysvědčení, vycestovalo do zahraničí o 23 % zákazníků T-Mobile více než v pátek o týden dříve. První červencová sobota byla na výjezdy o 64 % bohatší než poslední sobota u školního roku, v neděli byl skok dokonce 74%. V průměru tak za první prázdninový víkend opustilo Česko asi 300 000 lidí, což je o 53 % lidí více než za srovnávané období, přičemž 44 % z nich si vybralo sobotu.

V pátek lidé odjížděli ve třech vlnách. První začala okolo osmé hodiny ranní, bezdětní asi prchali, dokud byl čas. Druhá vlna vyjela po obědě, jedním okem zkouknout vysvědčení a rychle pryč. Třetí vlna si dala na čas a vyrazila až mezi 17 a 22 hodinou večerní. Oproti tomu v sobotu a v neděli lidé začínají odjíždět okolo páté hodiny ranní a počty odjíždějících rostly až do oběda, pak začaly klesat.

Reklama