T-Mobile jako první testuje chytrá auta

Reklama

Na barcelonském veletrhu MWC oznámil T-Mobile, že pro celou skupinu Deutsche Telekom testuje novou technologii Connected Cars. Na českém trhu by se měla objevit ještě v průběhu letošního roku.

T-Mobile spolupracuje s kanadskou firmou Mojio a společně nabídnou doplněk, který každé auto promění v auto chytré. Úplně stačí, pokud bude auto vybaveno tzv. OBD konektorem (on the board diagnostics), který je nejčastěji poblíž volantu a umožňuje připojení diagnostického systému. Tímto konektorem jsou vybaveny všechny vozy vyrobené přibližně po roce 2001, takže služba bude dostupná pro drtivou většinu všech aktuálně provozovaných vozů.

Do konektoru OBD se připojí malé zařízení vybavené SIM kartou T-Mobile kvůli datovým přenosům. Prostřednictvím mobilní aplikace získá majitel vozu řadu zajímavých informací, jako je stav provozních kapalin, funkčnost jednotlivých součástí vozu nebo ekonomičnost jízdy. Aplikace pomohou pohlídat servisní prohlídky, připomenout blížíce STK nebo vést knihu jíst. V případě, že se auto začne pohybovat, když by mělo stát, upozorní majitele na krádež či odtah.

Všechny aplikace budou zákazníkům k dispozici v češtině. Služby představí T-Monile v průběhu několika následujících měsíců.

Komentář Mobinfo.cz

Na technologii smart cars v této podobě není nic převratného. T-Mobile již řadu let nabízí nejrůznější zařízení pro sledování polohy vozů, vedení knihy jízd apod. Přibyla vlastně jen online diagnostika prostřednictvím zmíněného konektoru. Na celé informaci je tak nejzajímavější to, že český T-Mobile testuje něco pro celou skupinu Deutsche Telekom. Podobnou informaci nedostáváme často; Deutsche Telekom si většinou nové služby vyvíjí sám v Německu, nebo se obrátí na svá vývojová centra v Krakově či Tel Avivu.

Reklama