T-Mobile letos nabídne telefony bez SIM karet

Reklama

Před rokem 1996, kdy v Česku vládly telefony NMT, neexistovaly SIM karty. Každý telefon měl svoje číslo, a když jste změnili mobil, změnili jste i číslo. Situace se brzy zopakuje, jen v trochu lepším provedení.

Koncem roku 2016 schválila asociace GSMA, která sdružuje mobilní operátory, standard pro vestavěné SIM karty, tzv. embedded  SIM cards, zkráceně eSIM. Technicky se jedná o integrovaný obvod uvnitř telefonu, který obsahuje stejné informace jako klasická plastová SIM karta. Na rozdíl od ní je ale programovatelný na dálku a nezatěžuje přírodní prostředí výrobou plastových karet a jejich papírových obalů.

Z hlediska mobilní sítě tak bude situace po zavedení eSIM stejná jako dnes. Telefon na požádání přečte potřebné informace, a síť nepozná, jestli je bere z malého plastového čtverečku, nebo z čipu vestavěného přímo na desce telefonu.

Zákazník se nebude muset otravovat s volbou správné velikosti. Sám se rozhodne, do kterého přístroje mu operátora na dálku pošle jeho SIM. Jakmile telefon přestane používat, nechá z něj údaje vymazat (a nahradit je třeba údaji rodinného příslušníka, kterému mobil posune).

T-Mobile již vyvíjí systém pro podporu zařízení vybavených eSIM, testovací provoz plánuje zahájit v první čtvrtině roku 2017. Během tohoto roku také očekává uvedení prvních přístrojů s podporou této technologie na trh a tudíž komerční nabídku služeb eSIM všem zákazníkům.

Reklama