T-Mobile má nejrychlejší 3G síť, ještě ji rozšíří

Reklama

Podle měření serveru DSL.cz měl T-Mobile po dobu uplynulých dvanácti měsíců pokaždé nejrychlejší 3G síť. Meziročně navíc došlo ke zvýšení rychlosti o 60 % a zlepšily se některé další parametry. V nejbližší době hodlá operátor nasadit HSPA+ 42 do dalších velkých měst.

Podle výsledků měření rychlosti internetového připojení nezávislého serveru DSL.cz již podvanácté v řadě zvítězil T-Mobile. Zatímco v říjnu 2011 byla nejvyšší dosažená rychlost 2,95 Mb/s, letos v září už uživatelé DSL.cz naměřili v síti T-Mobile 4,1 Mb/s, tedy o 63 % více.

Jedná se samozřejmě jen o špičkové hodnoty, průměrná rychlost je o něco nižší, i tak ale došlo k prokazatelnému zvýšení přenosových rychlostí. Operátor to odůvodňuje zlepšením pokrytí dosud nejrychlejší 3G sítí HSPA+ 42 (teoreticky dosažitelná maximální rychlost až 42 Mb/s) a také řadou drobných vylepšení.

V rámci téměř celoroční práce na optimalizaci, která se stala jedním z největších technologických projektů, najezdili technici měřícími vozy doposud více než 35 tisíc kilometrů, upravili konfiguraci u 2243 antén a změnili náklon u 1616 antén. To pak pozitivně ovlivní nejen dosah pokrytí a zajistí kontinuální přechod mezi vysílači i mezi různými technologiemi (např. GPRS-EDGE-3G-HSPA-HSPA+ 42), ale pomáhá právě i při navýšení přenosové rychlosti.

Testy ukazují průměrné zrychlení přibližně o 30 % a zlepšení chování smartphonů zejména na okraji pokrytí jednotlivých buněk. V současné době pokrývá 3G síť T-Mobilu 85 % populace, přičemž v celé síti dosáhnete rychlosti až 21 Mb/s. V sedmi městech (Brno, Liberec, České Budějovice, Zlín, Otrokovice, Mladá Boleslav a vybrané části Prahy) je pak dokonce dostupná technologie HSPA+ 42 s dvojnásobnou rychlostí.

Jen letos byla technologie HSPA+ 42 zpřístupněna na více než 400 vysílačích  a v průběhu roku 2013 se jí dočkají také zákazníci v Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Jihlavě, Poděbradech, Nymburce, Berouně, Vrchlabí a Trutnově.

Reklama