T-Mobile má v nabídce první mobil s Firefox OS – Alcatel OneTouch Fire E

Reklama

T-Mobile jako první český operátor zařadil do nabídky telefon s operačním systémem Firefox OS, který je založen na HTML 5 a prohlížeči Firefox. Konkrétně se jedná o 4,5″ Alcatel One Touch Fire E s dvoujádrovým procesorem a 5Mpx fotoaparátem.

Firefox_OS_displeje_4

Bez internetu ani ránu

Firefox OS je jakousi snahou výrobce Mozilla proniknout do světa chytrých telefonů. Snaží se vklínit mezi tři ekosystémy, které v současné době bojují – s převahou vítězící Android, druhý iOS a třetí (ovšem stále prudce rostoucí) Windows Phone. Naděje na úspěch je minimální, to ostatně vidíme na tom, jak těžko si pozice vybojovává Windows Phone zaštítěný Microsoftem. Mozilla se ale domnívá, že má dobrou pozici na internetu, a to jí pomůže.

Firefox_OS_displeje_3

Právě internet je v tomto případě klíčový. Operační systém je totiž v podstatě tvořen internetovým prohlížečem a balíkem internetových stránek uložených v telefonu (teď záměrně hodně zjednodušujeme). Funguje na technologii HTML 5, které nejspíš patří budoucnost na webu. Právě prostřednictvím této otevřené technologie jsou vytvořeny všechny aplikace (které tím pádem budou fungovat i na jiných zařízeních podporujících HTML 5) i uživatelské prostředí Gaia.

Firefox_OS_displeje_1

Pokud si operační systém představíte jako soubor různých vrstev, tak úplně nahoře jsou již zmíněné aplikace, pod nimi uživatelské prostředí Gaia. O zobrazování obojího se stará vykreslovací jádro zvané Gecko, což je v podstatě velmi zjednodušený internetový prohlížeč Mozilla Firefox. No a ještě pod ním pak existuje tzv. Gonk, soubor ovladačů starajících se o komunikaci systému s různým hardwarem.

Firefox_OS_vrstvy

V aplikačním obchodě Firefox Marketplace najdete celou řadu známých titulů, ať už se jedná o Here mapy od Nokie (včetně možnosti offline navigace), nebo AccuWeather, Facebook, Twitter a YouTube. Další samozřejmě budou přibývat, uvidíme, jak rychle. Teoreticky má Firefox OS výhodu v tom, že aplikace jednou vyvinutá v HTML 5 poběží nejen v relativně malém množství telefonů, ale také na webu.

Firefox_OS_displeje_2

První mobil: Alcatel

Alcatel_OneTouch_Fire_E_1

Jako první Firefox OS mobil se na našem trhu objevil Alcatel One Touch Fire E. Jedná se o mobil střední třídy – 4,5″ displej, dvoujádrový procesor, 5Mpx fotoaparát. Nabídne širokou škálu standardních funkcí, jako jsou rychlé datové přenosy HSPA+ nebo přijímač navigačního signálu GPS. V hodnocení výkonu jsme zatím opatrní, zkušenosti s Windows Phone nás naučily, že i parametry, které by byly u mobilu s Androidem takřka nepoužitelné (málo jader procesoru, nízká frekvence, malá paměť) mohou být u vyladěného systému více než dostačující.

Alcatel_OneTouch_Fire_E_2Alcatel_OneTouch_Fire_E_3

Alcatel OneTouch Fire E najdete zatím pouze v nabídce operátora T-Mobile, a to za cenu 3 399 Kč, samozřejmě s možností nákupu na splátky bez navýšení. Uvidíme, jestli se v dohledné době objeví další přístroje s tímto operačním systémem.

Alcatel One Touch Fire E

Rozměry: 129 × 64 × 8 mm, 103 g
Displej: 4,5″, 540 × 960 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Firefox OS
Paměť, úložiště, karta: ? MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena ALCATEL ONETOUCH FIRE E v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama