T-Mobile nabízí v Olomouci osmigigabitový internet

Reklama

T-Mobile pokračuje v budování optické sítě systémem FTTH (optické vlákno až do bytu). Díky tomu teď v Olomouci nabízí symetrickou linku umožňující stahování i nahrávání rychlostí až 8 Gb/s. Na symetrickou se změní také linka u 1 Gb/s tarifu.

Jedná se o aktuálně nejvyšší možnou rychlost dostupnou v optické síti na základě standardu XGS-PON. Tento mezinárodně definovaný standard umožňuje přístup k internetu prostřednictvím optické sítě rychlostí až 10 Gb/s ve směru stahování i odesílání dat (tedy symetricky). Část kapacity sítě vždy vyžaduje provoz nezbytných technologií a tato režie snižuje reálnou rychlost pro uživatele na 8 Gb/s. Právě takovou rychlost nabízí T-Mobile svým zákazníkům k otestování.

V souvislosti s rozvojem optické sítě T-Mobilu budou mít nově všichni zákazníci optického internetu T FIBER plně symetrické připojení. Dosud bylo možné využívat symetrických rychlostí pouze u tarifů 250 Mb/s:250 Mb/s a 500 Mb/s:500 Mb/s, nyní bude rychlost stahování a nahrávání do internetu stejná také u tarifu 1 000 Mb/s:1 000 Mb/s.

Budování optické sítě patří v současnosti k nejdůležitějším investičním projektům českého T-Mobilu, který připravuje infrastrukturu pro další rozvoj internetového připojení po následující desítky let. Životnost položených optických rozvodů je nejméně 60 let, během kterých lze výměnou aktivních prvků opakovaně navyšovat maximální rychlost přenosu dat. Současné navýšení rychlosti připojení na symetrických 8 Gb/s umožnila právě výměna aktivních prvků, bez jakéhokoli dalšího zásahu do páteřní sítě. Optická infrastruktura je z podstatné části pasivní a využívá jen minimum aktivních prvků vyžadujících napájení. Díky tomu jde o vysoce udržitelnou technologii, u které oproti jiným způsobům přenosu dat se zátěží neroste spotřeba elektrické energie.

Reklama