T-Mobile po 11 letech opět zkouší umělou inteligenci na infolince

Reklama

T-Mobile se chlubí historicky první virtuální asistentkou na své infolince. Jmenuje se Týna, stejně jako její dávno vypnutá kolegyně z roku 2008. Zatím umí poradit zákazníkům s vyúčtováním.

Osobně jsem čekal, kdy se T-Mobile, jakožto český průkopník hlasových asistentek, vrátí ke svému dávnému konceptu. Dnes si již málo kdo pamatuje, že s virtuální operátorkou call centra experimentoval již v září 2008, aby ji po roce v tichosti vypnul. Čeština je zkrátka složitý jazyk, a zákazníci volající na infolinku mají příliš široké spektrum požadavků. Přesto prvenství a s ním související pochvalu za průkopnické testování nových technologií T-Mobilu právem náleží.

Doba se za těch jedenáct let o pořádný kus posunula, zvýšil se dostupný výpočetní výkon, rozvinula se umělá inteligence, a hlasovými asistentkami všeho druhu se to dnes jen hemží v každém telefonu nebo reproduktoru. T-Mobile proto svůj koncept resuscitoval, a to dokonce pod stejným jménem Týna.

Virtuální operátorka tentokrát pomocí umělé inteligence analyzuje dotazy zákazníků, kteří jsou rádi, že se jich ujala hned po vytočení čísla, tedy bez dlouhého čekání na živého operátora. Pokud by jim virtuální asistentka nestačila, mohou se, tedy pouze v pracovní době, nechat přepojit na živého operátora.

Týna zatím umí vysvětlit jednotlivé položky vyúčtování, zaslat potřebné informace pomocí zprávy, případně deaktivovat již nechtěné služby. Zatím obsluhuje jen vybrané zákazníky v testovacím provozu. Postupně se učí nové dovednosti, již brzy by měla umět poradit s nastavením internetu nebo telefonů. Plné nasazení na infolince očekává operátor „do roka a do dne“.

Ukázky, jak vypadá komunikace s Týnou, si můžete poslechnout tady a tady.

Reklama